Müteahhitlik sektöründe Türk-Japon iş birliği!

Müteahhitlik sektöründe Türk-Japon iş birliği! Müteahhitlik sektöründe Türk-Japon iş birliği!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada, "Türk ve Japon iş birliği müteahhitlik sektöründe üçüncü ülkelerde 'sakura' (kiraz çiçeği) kadar muhteşem ve güzel olacak." dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Japonya'daki temasları kapsamında Türk-Japon Müteahhitlik İşbirliği Semineri'ne katıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, iki ülke halkının, dünyanın her tarafında yapabileceği iş ve güç birliği fırsatlarını görüşmek üzere bir araya geldiğini söyleyen Zeybekci, Asya'nın iki ucundaki iki ülkenin, birbirlerine duyduğu sevgi ve sempatiyi istenilen şekilde iş birliğine, ekonomiye, ortaklıklara ve iş hacmine yansıtamadığını belirtti.

Nihat Zeybekci, samuraylar ve Osmanlı'nın yeniçerilerinin hikayesinin iş dünyasında tekrarlanabileceğini ve dünyayı yeniden inşa edebileceklerini söyledi. Türkiye'nin, Japonya'nın 1970'lerdeki büyüme potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Zeybekci, Türkiye'nin, büyüme rakamlarıyla OECD ve G20 üyesi ülkeler arasında birinci sırada olduğunu belirtti.

Zeybekci, Türkiye'nin büyümesini, önümüzdeki yıllarda "Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi" olarak sürdüreceğini söyleyerek, şu şekilde konuştu:

"Türkiye, Japon firmaları için dünyada en iyi fırsatların barındığı ve olduğu ülke konumundadır. 81 milyonluk nüfusu ve 31,7 yaş olan nüfus ortalamasıyla geleceği kurgulayacak olursak, Türkiye'de yatırım yapan Japon firmaları dünyanın diğer bölgelerindeki yatırımlarından çok daha fazla kazanacaktır. Türkiye, kendi coğrafyasıyla sınırlı değildir. Türkiye, kültür coğrafyası dediğimiz Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Balkanlar gibi çok büyük bir coğrafyanın orta yerinde çok büyük bir fırsatlar ülkesidir. Türk şirketleri, Japon ortaklarına bu kadar geniş bir coğrafyayı fırsat olarak sunmaktadır."

Zeybekci, Türkiye'nin gelecek 10 yılda enerjide 150 milyar dolar, ulaştırma, hızlı tren ve otoyol yatırımlarında 100 milyar dolar ve sağlık teknolojileri alanında da benzer büyüklükte yatırımlar yapacağını belirtti.

Türkiye'nin, milli gelirini artıran nadir ülkelerden birisi olduğunu belirten Zeybekci, "Türkiye, 15 yılda kendisini 3,5-4 kat büyüttü. Önümüzdeki 10 yılda her şeyini ikiye katlama fırsatını size sunmaktadır. Türkiye bu fırsatları dostlarıyla sizlerle paylaşmak istiyor." dedi.

- "Çok büyük işler yapabiliriz"

Türk müteahhitlik firmalarının, dünya genelinde değeri 360 milyar dolara ulaşan projeyi başarıyla tamamladığını söyleyen Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türk müteahhitlik şirketleri, dünyadaki en büyük 250 firma arasında 46 firmayla ikinci sırada. Proje tutarı sıralamasında Japonya'nın bir sıra önünde ve yedinci. Türkiye ve Japonya bir araya gelirse, dünyada, Afrika'da, Asya'da, Balkanlar'da, Ortadoğu'da bir numara olma ihtimaline sahip. Bunu yapmak için teknoloji ve finans imkanlarına sahibiz. Bize düşen, bunu yaratacak iklimi, ortamı ve hukuki altyapıyı oluşturmak. Afrika'da birlikte olursak orada yakalanacak fırsatı sizin takdirlerine bırakıyorum. Önümüzdeki 10 yılda Irak yeniden inşa edilecek, Suriye'deki savaş bitecek, oradaki fırsatları Türk ve Japon müteahhitlik şirketleri birlikte değerlendirecek. Asya ve Orta Asya'daki Türkçe konuşan Türk cumhuriyetlerinde de çok büyük işler yapabileceğiz. Türk ve Japon firmalarının, kalitesiyle önemli pazarlarda çok kolaylıkla Çin'i geride bırakabileceğine inanıyoruz."

Zeybekci, Japon kültüründe kiraz çiçeği "sakura"nın önemine değinerek, "Türk ve Japon iş birliği müteahhitlik sektöründe üçüncü ülkelerde 'sakura' kadar muhteşem ve güzel olacak. Şimdi sakura için gerekli iklim, mevsim ve bahçeyi oluşturma görevi bize ait." dedi.

Eylül ayında Türk-Japon İş Konseyi'ni İstanbul'da toplamayı planladıklarını söyleyen Zeybekci, bu vesileyle iki ülke müteahhitlik sektörü temsilcilerinin de İstanbul'da bir araya gelmesi önerisinde bulundu. 

Bakan Nihat Zeybekci, konuşmaların ardından Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Keiichi Ishii ile "Türkiye ile Japonya Arasında Üçüncü Ülkelerde Müteahhitlik Hizmetlerine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı"nı imzaladı. İki bakan, daha sonra baş başa görüştü. 

Bakan Zeybekci, seminerin ardından Japonya Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Başkanı Hiroyuki Ishige ile de bir araya geldi. 

pus