09 / 08 / 2022

Nakkaştepe terası millet bahçesi oldu!

Nakkaştepe terası millet bahçesi oldu!

Üsküdar'ın Nakkaştepe bölgesindeki 50 dönümlük askeri arazi ‘Millet Bahçesi’ olarak düzenlendi. İstanbul'un en değerli arazisi konumunda bulunan alan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.Üsküdar Nakkaştepe’deki 50 dönümlük askeri arazi ‘Millet Bahçesi’ olarak düzenlendi. Eşsiz boğaz manzarası sahip arazide çalışmalar hızla devam ediyor. 

Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre, ahşap uçan yolları, macera adası, kamp ve okçuluk alanları, gölet ve piknik alanları İstanbul'un en değerli arazisi konumunda bulunan Nakkaştepe Millet Parkı'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kısa süre içinde açılması planlanıyor.

Anadolu Yakası’nın Millet Bahçesi İstanbul’un manzara balkonunda

Son hazırlıkların yapıldığı Nakkaştepe Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, arazinin sadece Üsküdar’ın değil, İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olduğunu vurguladı. 

Türkmen, “Anadolu Yakası’nın Millet Bahçesi’ni İstanbul’un manzara balkonunda yapıyoruz. Üsküdarlılar ve İstanbulluların bu olağanüstü Boğaz ve İstanbul manzarası eşliğinde çoluk çocuk ailece hoş ve keyifli anlar geçirmesini diliyoruz. Nakkaştepe Millet Bahçesi sadece Üsküdar değil İstanbul’un diğer semtlerinden gelen vatandaşlarımızın da nefes alacağı, kendilerini mutlu hissedecekleri bir mesire alanı olacak. Millet Bahçesi’nde ayrıca mevcut, metruk haldeki spor salonunu yenilemek suretiyle, hiçbir yeni yapılaşmaya gitmeden vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz.

Nakkaştepe terası millet bahçesi oldu!

Vakıflar’dan 29 yıllığına kiralık

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan bu arazide daha önce askeriye vardı. Askeriye çıkınca hemen Vakıflar’dan 29 yıllığına kiralayıp projelendirdik. Hiç ağaç kesmeden bakımlarını yaptık, temizledik. Kullandığımız malzeme tamamen ahşap. Hiç beton kullanmadık. Bu bir İstanbul projesi. İstanbul’un kalbinde, Boğaz’ın en güzel manzarasında Üsküdarlı hemşehrilerimize, seyir terasımızda muazzam Boğaz manzaralı güzel bir millet bahçesi kazandırıyoruz. 250 adet piknik masamız var. Aynı anda 2 bin 500 kişi buradan istifade edebilir. En güzel Boğaz fotoğraflarını çekebilir.

Üsküdar’ı güzelleştirmek ve yeşil alan miktarını arttırmak adına 46 yeni park yapıp, 65 parkı yeniledik. Hemşerilerimize binlerce meyve fidanı dağıttık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 4.8 metrekareden 9.5 metrekareye çıkarıldı. 2019’daki projelerle bu oranı 10 metrekareye çıkarmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.