08 / 12 / 2023

Nasıl bir kentsel dönüşüm İstanbul ve Türkiye’yi kurtarır? İşin düğümünü rezerv alan çözecek!

Nasıl bir kentsel dönüşüm İstanbul ve Türkiye’yi kurtarır? İşin düğümünü rezerv alan çözecek!

Uzun zamandır beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili tartışmalar sürerken, Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Oksijen Gazetesi’ndeki sayfasında Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili akıllardaki tüm soruları cevapladı...Uzun süredir beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili tartışmalar devam ediyor. Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Oksijen Gazetesi’ndeki sayfasında Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili akıllardaki tüm soruları cevapladı.

Rezerv alan ve mülkiyet hakkı düzenlemeleriyle eleştirilen Kentsel Dönüşüm Yasası, İstanbul’da büyük çaplı demografik bir değişim ve rant endişelerini de artırdı. Tek yetkiyi Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’na veren yasa yerel yönetimleri de saf dışı bıraktı. 

Kentsel dönüşümü hızlandıracak yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle akıllardaki sorular çoğaldı. Yasada yer alan “rezerv alan” ve “mülkiyet hakkı” ile ilgili düzenlemeler tartışmaların odağına yerleşti. 

Türkiye’de yaklaşık 31 milyonu konut, 5 milyonu ticari alan, toplam 36 milyon bağımsız bölüm bulunuyor. Bunların 6 milyonu yüksek risk altında. 2 milyon bağımsız bölümün çok acil olarak dönüştürülmesi gerekiyor.

Peki yeni yasa neler getirdi, neler götürdü? Kentsel dönüşümde masaya oturacak hak sahipleri ne yapmalı?  Fırsatçılar için rant kapısı mı açıldı? Dönüşüm nerelerde hızlı olacak? Uzmanlar ne diyor? 

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Oksijen Gazetesi’ndeki sayfasında konuyu tüm detaylarıyla masaya yatırdı. 

Yazının tamamını okumak için buraya TIKLAYINIZ


Osmanlı'dan günümüze kira çıkmazı!

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları!

Kayserililerin ticarette başarılarının sırları!

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? 

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayını

Geri Dön