06 / 12 / 2022

Ne dolar ne altın! İslam Memiş'ten flaş uyarı geldi...

Ne dolar ne altın! İslam Memiş'ten flaş uyarı geldi...

Dolar hızla yükselip altın ise düşüşe geçerken, tecrübeli ekonomist İslam Memiş'ten dikkat çeken bir öneri geldi.Deneyimli ekonomist İslam Memiş, gündeme ilişkin değerlendirmeler yaparak uyarılarda bulundu.

Son dönemde düşüşe geçen gram altın 970 TL seviyelerine kadar çekilirken, dolar da 18.44 TL bandının üzerine çıktı.

Para piyasalarındaki yorumları dikkatle takip edilen ünlü isim İslam Memiş, söylediği yeni sözlerle dikkat çekti. Son haftalarda altın fiyatında yaşanan düşüş nedeniyle, piyasadaki kişiler yönlerini bulmak için uzmanların yorumlarına ihtiyaç duyuyor. FED’in faiz kararı artışı, Merkez Bankası’nın faiz düşüşü sonrası kafalar karışırken, İslam Memiş’ten önemli bir uyarı geldi. Putin'in açıklamaları sonrasında yaşanan gelişmeler ve İran'daki olaylara değinen Memiş yatırımcıları uyardı!

Ünlü ekonomist İslam Memiş para piyasalarındaki son gelişmeleri yorumladı. Altının hızlı düşüşü, doların zirveyi görmesi yatırımcıları yeni yol arayışına itiyor. FED ve TCMB kararlarının ardından zorlu kış aylarının yaklaşması da piyasaların yönünü belirsizliğe itiyor. Yatırımcılara kritik uyarılarda bulunan İslam Memiş; dünyadaki gelişmeleri yorumladı ve piyasalarda sert bir döneme girileceğini işaret etti.

Ekim ayına yaklaşırken yatırım tercihlerini açıklayan Memiş; “Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var. Breta kaldı. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim yaptı, dolarda yukarı yönlü hareketler gördük. Uluslararası piyasalardaki değer artışını da gördük. 20 yılın zirvesinde olan bir dolar endeksi var. Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Ne dolar ne altın! İslam Memiş ten flaş uyarı geldi...

Petrol piyasasındaki hareketleri değerlendiren ünlü finans uzmanı Memiş; “Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi ancak dolar kuru yüksek diye pompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini tahmin etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yeniden 130-140 dolarları görebiliriz.” dedi.

“BÜYÜK BİR SAVAŞIN HAZIRLIĞI”

Ekim ayı için uyarılarını sürdüren Memiş; FED’in faiz kararından ziyade Putin’in açıklamalarının önemine değindi. Rus liderin yaptığı kritik açıklamaların piyasa üzerindeki etkilerini değerlendiren İslam Memiş; “Putin'in açıklaması çok çok önemliydi. Seferberlik ilan etti, bunun yanında savaş riskini devam ettirecek açıklamalar yaptı. Nükleer dahil tüm silahlarımızı kullanırız diyor. Kışın onlar donacak algısı içinde. Jeopolitik riskler tırmanıyor. Putin'in açıklamaları oldukça önemli. Büyük bir savaşın hazırlığında olduğunu gözlemliyoruz. İran'da da bazı durumlar gerçekleşiyor. Sokak gösterileri büyüyebilir.” sözlerini kullandı.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön