Nihat Zeybekci'den yatırımcıya vergi müjdesi!

Nihat Zeybekci'den yatırımcıya vergi müjdesi! Nihat Zeybekci'den yatırımcıya vergi müjdesi!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci stratejik yatırımlar için 20 yıla kadar vergi tatili dahil ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Zeybekci, dolar kurunda yüzde 10 köpük olduğunu ve faizlerde 50’şer puan indirimlerin makul olduğunu da dile getirdi.


Stratejik yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı göstermeye niyetli olan hükümet, bu alanda somut adımlar atmak için kolları sıvadı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci önümüzdeki dönemde stratejik olarak belirlenen sektörlerde büyük yatırımların gerçekleştirilebilmesi için “ne gerekiyorsa” yapılacağını söyledi. Belirlenen alanlarda yatırım yapmak isteyen sanayiciye 'ne istiyorsun' diye soracaklarını belirten Zeybekci, “Arazi istiyorsa arazi vereceğiz; liman, yol, demiryolu istiyorsa yapacağız. Elektrik istiyorsa 20 yıllık fiyat vereceğiz; bütün vergilerini 10-20 yıl tatil mi istiyorsa yapacağız. Bunları tüm kamuoyunun da huzurunda yapacağız. Dünyanın yaptığı gibi, kendi devlerimizi yaratmak, hammadde ve enerji geleceğimizi garanti altına almak, ara malı ve üretimle ilgili stratejik alanlardaki yatırımları teşvik etmek için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.


Strateji sektör yararlanacak


Buna göre, stratejik olarak belirlenen sektörlerde 5-6 şirket seçilecek. Seçilen şirketler yatırımlar neticesinde devletin sunduğu her türlü imkandan yararlanabilecek. Demir-çelik sektörü stratejik sektör olarak ön planda yer alıyor. Bakan Zeybekci, aynı uygulamanın metalürji grubunda, petrokimyada, elektronik ürünlerinde ve elektrikli cihazlarda da düşünüldüğünü söyledi.


Yabancılar da yararlanacak


Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 25 bin 30 bin MW rüzgar santrali yapacağını aktaran Zeybekçi, yüzde 100 yerli olmak kaydıyla yabancı yatırımcıların yatırımlarını Türkiye'de yapmaları durumunda da bu imkanlardan yararlanacağını dile getirdi. Yatırımcıların koruma taleplerini de karşılayacaklarını belirten Zeybekçi, “Yatırımcılar koruma istiyorsa Türkiye'ye başkalarının girişiyle ilgili koruma vereceğiz. Yeter ki yatırım Türkiye'de yapılsın” diye konuştu.


Teşvikler gözden geçirilecek


Bakan Zeybekci, enflasyonda yıl sonu hedefi olan yüzde 7.5'in ulaşılabilir bir hedef olduğunu ancak enflasyon sepetinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Önümüzdeki dönemde ihracat teşvikleriyle ilgili bütün sistemi yeniden gözden geçireceklerine

vurgu yapan Zeybekci, “Cari açığı tetikleyen lüks, ithalata dayalı tüketimi önlemlerle kontrol altında tutacağız. Yerli üretime dayalı kemer sıkmayı gözden geçirmemiz ve uygulanan politikaları gevşetebiliriz” bilgisini verdi.


Faiz için endişe etmeyin


Paranın gidebileceği güvenli ülkenin Türkiye olduğuna da vurgu yapan Zeybekçi şöyle konuştu; “Bundan sonra reel sektörün istediği faiz oranlarına doğru kararlı bir duruş olacak. Faizlerde 50'şer puan indirimler makul. Dolar karşısında ekstra yüzde 10-11 civarında kayıp yaşadık. TL dolar endeksinin para birimlerinin seyrine doğru tekrar toparlayacaktır. Dolar endeksini oluşturan para birimlerinin dolar kaybının üzerinde TL'nin ekstra yaşadığı kayıp benim için köpüktür. Şu anda köpük var. Yüzde 10'dan biraz daha az olsa da var.”

Yeni Şafak 
Haber Sabah Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, stratejik yatırımların 20 yıllık arazi, liman, yol, elektrik fiyatı gibi taleplerini karşılayacaklarını, vergi tatili getireceklerini söyledi. Bakan Zeybekci’nin açıklamalarını ‘olumlu’ karşılayan işadamları, yatırımcı iştahının artacağını belirtiyor.


Vergi Konseyi'nin 2003 yılında gündeme getirdiği 'vergi tatili' stratejik yatırımlar için devreye giriyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Stratejik yatırımlar için firmaların arazi, liman, yol, 20 yıllık elektrik fiyatı, tüm vergilere 10-20 yıllık tatil gibi ne talepleri varsa karşılayacağız" dedi. Türkiye'nin bazı alanlarda kendi dev şirketini yaratmak için sektöre başkalarının girişiyle ilgili koruma önlemleri de alacaklarını dile getirerek, "Dünya kendi devlerini yaratmak için böyle yapmış, biz de demir-çelik, diğer cevherler, petro-kimya, elektrikli elektronik cihazlar rüzgâr santrali gibi alanlarda böyle yapacağız" diye konuştu. Bakan Zeybekci'nin açıklamaları iş dünyasında da olumlu algılandı.


DEVLERİN DİKKATİNİ ÇEKER

İşadamları stratejik yatırımların bu planlamayla çekilebileceğini belirtirken, "Türkiye'de dev ölçekli sanayi şirketlerine ihtiyaç var. Bu kararlar yatırımcıyı pozitif etkiler. Geçmiş dönemlerde açıklanan yatırım teşvikleri büyük şirketlerden yeterince ilgi görmemişti. Daha uzun vadelerde verilecek teşvikler dünya devlerinin dikkatini çeker. Artık devletler de yatırım çekmek için kendi aralarında yarışıyor. Dolayısıyla bu vergi tatili uygulaması hayata geçirilirse çok doğru bir adım olur" diyor.


DOLAR KURUNDA YÜZDE 10 KÖPÜK VAR

Bakan Zeybekci, kurun seviyesiyle ilgili olarak da "TL'nin, dolar endeksini oluşturan para birimlerinin üzerinde yaşadığı kayıp benim için köpüktür. Şu anda yüzde 10'dan biraz daha az olsa da köpük var" dedi. Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam etmesini beklediğini, 50'şer baz puan indirimlerin iyi bir oran olduğunu belirtti. Zeybekci, cuma günü açıklanacak birinci çeyrek büyüme verisiyle birlikte 2016 için farklı şeyler konuşulmaya başlanacağını söyledi. Bakan Zeybekci, "Gümrük Birliği revizyonunda teknik görüşmeler son çeyrekte başlayacak" dedi.


Körfez'den yatırımcı gelir


 Yavuz Eroğlu (PAGEV Başkanı) Türkiye, plastik mamul üretiminde yıllık 8.5 milyon ton üretim gücüyle dünyada 6'ncı sırada bulunuyor. Türkiye'de dev ölçekli sanayi şirketlerine ihtiyaç var. Bu kararlar yatırımcıyı pozitif etkiler. Özellikle Körfez'deki yatırımcılar Türkiye'deki plastik mamul pazarının büyüklüğüyle buraya yatırıma gelmek isteyecektir.


Teşvikte dikkatli davranılması gerek


 Namık Ekinci (Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı) Sektörümüze karşı ABD ve Kanada tarafından vergi soruşturmaları açılıyor. Bu soruşturmaların bir kısmı devam ediyor. Bu sebeple sektöre verilmesi olası bir teşvik, ihracatımızın önünde büyük engeller oluşturur. Umarım bu unsurlar dikkate alınarak değerlendirme yapılır.


Elektronik sektörüne olan iştahı artırır


 Murat Kolbaşı (Arzum Ev Aletleri Y.K. Başkanı) Elektronik cihazlarda marka sahipleri Kore ve ABD'li firmalar olmasına karşın, üretim Çin'de yapılıyor. Türkiye bu tür teşviklerle bu alanda yatırımcı çekebilir. Buraya gelen yatırımcı sadece ihracat değil, iç pazara da satış fırsatını yakalayabilir. Bu karar, yatırımcının iştahını artırır.


Karar bizi heyecanlandırıyor


 Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Y.K. Başkanı) Devletin stratejik yatırımları bu tür kolaylıklar sağlayarak desteklemesi çok yerinde bir karar. Ekonomi yönetiminin de sanayicinin halinden anladığını düşünüyoruz. Üretim bir ülke için olmazsa olmaz bir unsurdur. Hükümetin vergi tatili gibi bu tür konuları gündeme getirmesi bile bizi heyecanlandırıyor. Uygulamaya geçerse, üretim ve istihdam artar. AB ülkelerinde bile bu tür uygulamalar mevcut.


Uzun vadeli teşvik işe yarar


 Murat Akyüz (İKMİB Başkanı) Petrokimya, ülkemizin ihtiyacı olan temel kimyasalların ve hammaddelerinin üretimi için en önemli stratejik yatırım kollarından biridir. Geçmiş dönemlerde açıklanan teşvikler bu tür yatırımların büyüklüğü dolayısıyla yeterince ilgi görmemişti. Daha uzun vadeli teşvikler dünya devlerinin dikkatini çeker. Vergi tatilinin yanı sıra arazi, liman, yol ve elektrikte 20 yıllık taahhüt de yatırımcı açısından oldukça ilgi çekici.


Vergi tatili nedir?

Yatırım gelirlerinin belirli bir süre vergi dışı bırakılmasıdır. Böylece, geçici bir süre de olsa yatırımların yergi yükünü azaltarak yeni yatırımları özendirici bir etki doğurur.Sabah