12 / 12 / 2023

Nissan/ Ghanem: Türkiye otomotivde Avrupa’daki en büyük beşinci piyasa olacak!

Nissan/ Ghanem: Türkiye otomotivde Avrupa’daki en büyük beşinci piyasa olacak!

Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem otomotiv sektörüne ilişkin öngörülerde bulundu. Ghanem, Türkiye'nin Avrupa’daki en büyük beşinci piyasa olarak İspanya’yı geçebileceğini belirtti. İşte detaylar...Bloomberg'te yer alan detaylara göre, Ghanem, elektrikleşme konusunda 2010 ile bu yılı kıyasladığı zaman, yüzde 6’dan yüzde 10’a çıkan bir durum görüldüğünü belirtti. Elektrikli araç piyasasınındaki büyümeye değinen Ghanem, "Burada elektrikli araçların büyüme oranına baktığımız zaman yüzde 500’den daha fazla yükseldi. 11 tane oyuncu vardı piyasalarda, şu anda 22’ye geldi" diye belirtti.

2022 yılının büyümesi ile 2023 yılının büyümesi arasında yüzde 60’lık büyümenin 2 faktörden kaynaklandığına dikkat çeken Ghanem “Bunlardan bir tanesi talebin çok yüksek olması. Diğer faktör ise enflasyon” diye kaydetti.

Nissan/ Ghanem: Türkiye otomotivde Avrupa’daki en büyük beşinci piyasa olacak!

Ghanem, büyüme tahminlerini 1 milyon civarında yaptıklarını, Türkiye’deki piyasalar bu sene 1 milyonu aşarsa o zaman Avrupa’daki en büyük beşinci piyasa olacak ve böylelikle İspanya’yı geçeceği öngörüsünde bulundu.  Ghanem, "Bence İspanya bu yılı 800-900 bin araç civarında olacak. 1 milyon araç satıldığında, Avrupa’daki en büyük oyunculardan biri haline geliyorsunuz” diye konuştu.

Dönüşümü bütün sektörün geçekleştireceğine vurgu yapan Ghanem, bu kapsamda bütün markaların birlikte çalışarak, bir hedefe doğru ilerleyerek ortak bir paydaşta buluşmalarının gerektiğine dikkat çekti. Girişimcilerin önünün açılması gerektiğini söyleyen Ghanem, "Aslında alt yapı çalışmalarıyla alakalı bunu görmeye başladık. Öte yandan hükümetlerin önemli adımlar atması gerekiyor" ifadeleri ile anlattı.

Nissan olarak otonom teknolojilerini ilerletmeye çalıştıklarını aktaran Ghanem, "Küresel çapta hedeflerimiz konusunda çok kararlıyız" diye kaydetti.

Öte yandan Türkiye otomotiv endüstrisi, Mayıs ayında yaptığı 3 milyar dolarlık dış satımla şimdiye kadar kaydedilen en yüksek mayıs ayı ihracatına imza attı.

Türkiye otomotiv endüstrisinin mayıs ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 3 milyar 29 milyon 593 bin dolar olarak kayda geçti.

5 Haziran Pazartesi altın bilezik fiyatları ne kadar oldu? 14,18 ve 22 ayar altın bilezik bugün kaç TL?

Opel Grandland'in Haziran 2023 fiyatları tek tek açıklandı! İşte Grandland'in dudak uçuklatan Haziran 2023 fiyatları!

Geri Dön