Norveçliler'e Çeşme'de 50 milyon metrekare arazi verildi

Norveçliler'e Çeşme'de 50 milyon metrekare arazi verildi

Norveçli emeklilerin yaşaması için Maliye Bakanlığı Çeşme'de 50 milyon metrekare arazi tahsis etti. Arazinin imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılıyor.Türkiye AB üyesi ülkelerin emeklilerinin cenneti oluyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Norveçli 50 bin konutun yapılacağı yaklaşık 70-80 bin Norveçli emeklinin yaşayacağı kent için mülkiyeti Hazine'ye ait olan 50 milyon metrekare araziyi tahsis etti.

Çeşme'de inşa edilecek proje kapsamında ilk etapda yaklaşık 5 milyon metrekare alanda 5 bin konut yapılacak. Sistemin başarılı olması halinde 5'er bin konutluk diğer etaplar inşa edilecek.

Arazinin tahsisi Maliye Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yapıldı. Turizm Bakanlığı arazinin imar çalışmasını yapıyor. Hastane, otel, konut ve termal tesislerin bulunduğu arazi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 75 yıllığına tahsis edilmek üzere ihaleye çıkartılacak. Diğer tahsislerden farklı olarak burada hasılat paylaşımı yöntemi kullanılacak. Yani Norveçlilere 75 yıllğına satılacak konutların satışından yüzde pay alınacak. Halen Hazine'nin turizm alanlarındaki tahsislerinden yüzde 1 pay alınırken bu projedeki payın en az yüzde 30 civarında olacağı tahmin ediliyor. Böylece Maliye Bakanlığı ilk kez hasılat paylaşımı yöntemiyle turizm tahsisi gerçekleştirmiş olacak. Tahsis ihalesine seçimlerden sonra çıkılacak.

Avrupa'nın kuzeyinde yer alan 4 milyon 500 bin nüfuslu Norveç'te emeklilik yaşı 67. Ortalama insan ömrü Erkeklerde 77, kadınlarda ise 82. Emeklilik sistemi yüksek giderler nedeniyle tehlikede. Özel emeklilik fonlarının elinde 250 milyar euroluk kaynak bulunuyor. Yaş ortalaması yüksek olan Norveç'te iklimin soğuk olması dolayısıyla emeklilerin önemli bir kısmında romatizma ve eklem yerleri hastalıkları görülüyor. İklimin soğukluğu bakım ve tedavi ücretleriini artırıyor. Ülkede emekli bir hastanın sisteme maliyeti 18 bin dolar. Türkiye'de yaşamaya başlayan Norveç emeklilerinin emeklilik sistemine maliyeti ilk etapta 5 bin dolara, ilerleyen dönemde ise 2-3 bin dolara düşeceği tahmin ediliyor. Konutları satın almak için Norveç kökenli özel emeklilik fonları hazır.