Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu!İstanbul Okmeydanı’nda uzun süredir beklenen kentsel dönüşüm projesine start verildi. Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma dün gerçekleşen temel atma töreni ile vuruldu...


İstanbul Okmeydanı’nda uzun süredir beklenen kentsel dönüşüm süreci başladı. İlçenin tamamı için 2 milyar dolar yatırım yapılacak. Proje dahilinde yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı 6 bin bina ve 24 bin bağımsız birim yenilenecek. İlçede yüzde 1 kadar olan yeşil alan oranı ise yüzde 20’ye çıkacak. 

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı törenle vuruldu. Büyük proje için vurulan ilk kazma havadan görüntülenirken, törende konuşan Özhaseki, “Deprem olunca kader diyoruz, emin olun değil” dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Deprem olunca üzülüyoruz içimiz yanıyor ama sonra unutuyoruz. Biz son yüzyıl içerisinde bu kadar deprem yaşadıysak bizim önümüze bakmamız lazım" diye konuştu.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu!

 

Toplam 2 milyon 350 bin metrekare yatırımın gerçekleşeceği Okmeydanı projesinin 1. Etap startı dün verildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve  Kiptaş  Genel Müdürü İsmet Yıldırım da katıldı.

"HERKES BİR DÖNÜŞÜM İSTİYOR"

Törende ilk sözü alan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Nasıl heyecanlı, nasıl mutluyum tarif edemem. Okmeydanı denilen yer 1,5 milyon metrekare büyüklükte bir mekan. 24 bin bağımsız bölüm var. Ne yol, ne park, ne bahçe, ne de okul var. Depremden hiç bahsetmiyorum. Depreme dayanıklı bir tane binamızda yok. Herkes bir dönüşüm istiyor. Herkes geleceğe umutla bakan mahalle istiyor. Bunu gerçekleştirmek için uzun ince bir yola çıktık ve kararlılıkla devam ediyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız’ın bu işlere desteğini de söylemem gerekiyor. 2 milyon 300 bin metrekare yeni yapı yapacağız. Buranın yüzde 80’ini vatandaşa veriyoruz. Daireye daire, dükkana dükkan dedik. Yollar genişliyor binaların altına otoparklar yapıyor. Yaşanabilir çağdaş bir şehir için heyecanlıyız" açıklamalarında bulundu.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu!

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞI YERİNDEN ETMEME KARARI ALDIK"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise bu kentsel dönüşümün hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek, "Hepimiz için bir başlangıç olsun diyelim. Buradaki çözümle ilgili Başkan Demircan ile geçmişte görüşmemiz oldu ve buranın tapu sorunuyla ilgili bir bağımız oluştu. İyi niyet olunca her şey güzel gidiyor. Kentsel dönüşümde vatandaşı yerinden etmeme kararı aldık. Herkesin orada bir geçmişi ve bir arkadaşlığı var. Biz vatandaşlardan para da almayacağız dairelerini yenilerken, sadece 100 metrekare dairesi varsa bundan yüzde 20 kesinti yapacağız bizde buradan masraflarımızı çıkaracağız" dedi.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu!

"SON YÜZYIL İÇERİSİNDE 6 VE ÜZERİNDE YIKICI DEPREM SAYISI 56"

Vatandaş razı, ilçe belediyesi razı, belediyemiz razı herkes tamam diyor, iş bakanlığa kaldıö diyerek sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bakan parayı versin bizde bu işleri yapalım diyorlar. Değerli kardeşlerim para önemli değil. Allah para ile giderilecek dertler versin. Hele hele Bakan Kayserili ise, para işi kolay." dedi.

"BU TOPRAKLARIN ALTI BİRAZ HAREKETLİ"

Bakan Özhaseki, "Bu coğrafya dünyanın dört bir tarafından sıkışan ne kadar mazlum insan varsa buraya geldiği bir yerde yaşıyoruz. Burası bir sığınma coğrafyası olmuş. Kafkaslarda, güneyde, doğuda kim varsa buraya gelmiş. Elhamdülillah iyi ki herkes gelmiş bu topraklara. Bir olmuş, beraber olmuşuz. Allah bunu sonuna kadar daim etsin inşallah. Ama dezavantajlarımızda var. Bu toprakların altı biraz hareketli. Deprem ülkesi olduğumuz için her şehrimizde şu anda bile her an neredeyse deprem oluyor. Son yüzyıl içerisinde 6 ve üzerinde yıkıcı deprem sayısı 56. Deprem olunca üzülüyoruz içimiz yanıyor ama sonra unutuyoruz. Biz son yüzyıl içerisinde bu kadar deprem yaşadıysak bizim önümüze bakmamız lazım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol hep birlikte sahneye gelerek Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Van Evleri’nin yıkım işlemleri için düğmeye bastı ve burada iş makinesiyle ilk kazma vuruldu.

 

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm projesi Van Blokları’ndan başladı!