12 / 08 / 2022

One Tower sosyal alanları ile dikkat çekiyor!

One Tower sosyal alanları ile dikkat çekiyor!

Oran'da inşa edilen ve tamamlandığında Başkentin en yüksek kulesi olacak 185 metrelik One Tower Kule Konut ve AVM projesinde depremlere karşı temele büyük yatırım yapıldı.




Temel betonu imalatlarının tüm bina betonarmesine oranı yaklaşık yüzde 25 olan One Tower'ın temeline komple binanın yaklaşık beşte biri oranında demir ve beton harcandı. Zemin altı betonarme imalat oranının tüm binaya oranı ise yüzde 60. Projeyi hayata geçiren İTO Yatırım'ın ortaklarından Özkan Özçelik, yaşanan depremlerin ardından artık çok daha sağlam binalar yapıldığının altını çizdi. Özçelik, "Deprem şiddeti sadece dereceyle ölçülen olgu değil. Depremin her coğrafyada kendine özgü etkileri oluyor. Yüzeye yakınlığıyla şiddetin ne kadar ve ne uzunlukta sürdüğüyle verdiği zarar doğru orantılı. Düzce depreminden sonra tüm veriler değişti. 


Şimdi artık o dönemden önceki binalardan çok daha dayanıklı binalar yapılıyor. Yeni binalar çok güvenli" dedi. 48 katlı One Tower Kule Konut ve AVM projesinde temel çalışmalarının bu bilinçle yapıldığını aktaran Özçelik, böylesine büyük ölçekli bir projenin en büyük farklarından birinin de temel olduğunu kaydetti. Özçelik, şunları söyledi: "One Tovver'da temelimizin sağlamlığına ayrı bir özen gösterdik. Projemizde temel betonun tüm bina betonuna oranı yaklaşık yüzde 25. Bu 48 katlı bir gökdelen için önemli bir rakam. Ayrıca zemin için iki ayrı danışmanımız bulunuyor. Kazıklar için ayrı, statik için ayrı-çalışmalar yapılıyor. Temelimiz ise neredeyse bir kat yüksekliğinde. 


Ankara'nın en yüksek kulesini yaparken dış görünüşe olduğu kadar dayanıklı temel için de özel çalışmalar gerçekleştirdik. One Tovver kulesi zemin üstü betonarme imalatlarının sadece görünen kısmı olacak diyebiliriz." Özçelik, ülkemizin bir daha büyük bir deprem yaşamamasını dileyerek, "Ama olası bir deprem durumunda bizim buradaki binamız depreme en dayanıklı yapılardan biri.  Çünkü her şey ince elenip sık dokundu" diye konuştu. 

1150 rakımla Ankara'nın en yüksek bölgelerinden Oran'da inşa edilen One Tovver, 48 katlı, 185 metre yükseklikte olacak. Projede 12 ayrı tip ve büyüklükteki 306 residence daire bulunacak. Mimari tasarımını Tabanlıoğlu Mimarlık'ın yaptığı One Tower'ın sosyal tesislerinde kapalı yüzme havuzu, güneşlenme terasları, vitamin bar, sauna, buhar odası, masaj odası, dinlenme alanı, genel aktivite alanları (tounge, özel davet mekanları, toplantı salonları), çocuk kulübü, fitness, pilates/yoga salonu, squash, tek pota basketbol sahası, masa tenisi, soyunma odaları, bilardo salonu, satranç şatonu, dart salonu ve yönetim ofisleri bulunacak. One Tovver'da güvenlik hizmeti, vale hizmeti, concierge hizmetleri (alışveriş desteği, temizlik hizmeti, ilaç tedariği, çiçek gönderimi, kuru temizleme/lostra ve terzi hizmetleri, kurye ile posta gönderimi, sosyal tesis rezervasyon işlemleri, catering/davet organizasyonu, çocuk bakım hizmeti, araç kiralama hizmeti, bilet/otel/tur organizasyon), teknik destek (bakım/onarım) hizmetleri verilecek. 


Başkent  Ankara  Haber