Ordu Çevre Yolu projesinin temeli atıldı!

 Ordu Çevre Yolu projesinin temeli atıldı! Ordu Çevre Yolu projesinin temeli atıldı!

Ordu Çevre Yolu projesinin temeli, Bakan Yıldırım ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katılımıyla atıldı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Biz bu yolları, bu havalimanlarını, deniz limanlarını yaparken, ülkemizin 50 yıllık hızlı tren özlemini giderirken, iletişimde, bilişimde Türkiye'yi Afrika seviyelerinden Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasına getirirken bazı ahmaklar da bizim havaalanı şantiyelerimize saldırıyor, oralara hizmet gitmemesi için var gücüyle gayret ediyor'' dedi. Yaklaşık 300 milyon liraya mal olacak ve 3 yılda bitirilmesi planlanan 19 kilometrelik projenin Karapınar Mahallesi'ndeki temel atma töreninde konuşan İçişleri Bakanı Şahin, AK Parti hükümetinin Türkiye'nin her yerinde, bazen hayal olan projeleri hayata geçirerek tarihe not olarak düştüğünü söyledi. 


Düşüncesi ve hayali 100 yılı aşkın bir ulaşım projesinin temelini attıklarını vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: 

''Ordu Çevre Yolu projesinin, Ordu'nun tarihine, Ordu'nun coğrafyasına, Ordu'nun ulaşımına, sadece Ordu'nun değil Doğu Karadeniz'in, Anadolu'nun güneyinin ulaşım kaderine ve imkanına büyük değişiklik getiren bir proje olarak temeli atılıyor. Geçen sene yine bu tarihlerde Ordu'da Temel fıkrasına benzer bir temel atmıştık burada. Neydi o temel, havaalanı temeli idi. Havaalanları şimdiye kadar hep karada yapılıyordu, bundan sonra da çoğunlukla karada yapılacak ama geçen sene denizin içine atılan temelin ardından havaalanının Türkiye'de ve dünyada şekli değişti. O günden bugüne kadar da çalışmaları devam eden bir havaalanı inşaatı. Aradan henüz bir yıl geçmedi, yine bir sürpriz, yine bir şaka yapıyoruz, ama şakaya aldanmayın, şakanın şakasına kanmayın, gerçek yapıyoruz. Bugün Ordu'muzun tarihindeki ve muhtemelen de yakın geleceğindeki en büyük, en yüksek maliyetli yatırımın temelini atıyoruz.'' 

Bakan Şahin, hizmet ederken öğretmeyen değil öğreten, susan değil anlatan, duran değil koşan, yıkan değil yapan olacaklarını kaydetti. 

     

-Yıldırım: ''Memleketin her tarafı şantiye''- 

     

Bakan Binali Yıldırım ise 80 yılda 6 bin kilometre yol yapmış Türkiye'nin 9 yılda 15 bin 500 kilometre bölünmüş yol yaptığını anlattı. 

Yapılan yatırımla ilgili, ''Türkiye'de Ordu'ya da bu yakışır'' diyen Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: 

''Eğer bu milletin efendisi olmak istiyorsan, mutlaka bu millete hizmet edeceksin. Bu millete tepeden bakmayacaksın, yalıların penceresinden ahkam kesmeyeceksin, milletin içinde dağda olacaksın, bayırda, tünellerde olacaksın, viyadüklerden geçeceksin. Zannederler ki sadece Ordu'da iş yapıyoruz. Memleketin her tarafı şantiye. 780 bin kilometre vatan toprağının her 5 kilometresinde bir Karayolları şantiyesi bulacaksınız. Türkiye'nin yolunu açıyoruz.'' 

     

-''Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor''- 

     

Yıldırım, bölünmüş yolların hayat kurtardığını vurgulayarak, ''2002'de Türkiye'de trafik kazalarında kaybettiğimiz can sayısı 4 bindi. O zaman ne kadar araç vardı yollarda biliyor musunuz, 8 milyon araç vardı. Şimdi 16,5 milyon araç var yollarda, kaybettiğimiz can sayısı 3 bin 800. Bu ne demek, yüzde 41 oranında yollarda can kaybını azaltmışız. Neye rağmen, trafikte seyreden araç sayısı 2 kat artmasına rağmen'' ifadelerini kullandı. 

     

-''Bazı ahmaklar şantiyelere saldırıyor''- 

     

Kendilerinin yollar yaparak can kurtarmaya çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, şunları söyledi: 

''Biz bu yolları, bu havalimanlarını, deniz limanlarını yaparken, ülkemizin 50 yıllık hızlı tren özlemini giderirken, iletişimde, bilişimde Türkiye'yi Afrika seviyelerinden Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasına getirirken bazı ahmaklar da bizim havaalanı şantiyelerimize saldırıyor, oralara hizmet gitmemesi için var gücüyle gayret ediyor. Millet de bunları ibretle izliyor. Evvel Allah hükümetin gayreti ile İçişleri Bakanımızın kararlılığı ile memleketin geleceğini, memleketin refahını, bu milletin mutluluğunu geciktirmek isteyen bu terör yuvalarına, bu eli kanlı silah örgütlerine de geçit yok. Onların silahını milletin üzerinden uzaklaştırmadıkça bize de rahat uyku yok, rahat nefes almak yok.'' 

     

-Ordu Çevre Yolu projesi- 

     

Bakan Yıldırım, Ordu Çevre Yolu projesini çok pahalı bir proje olmasına rağmen hayata geçirdiklerini belirterek, ''Normal şartlarda biz bu proje için ayırdığımız bütçe ile 600 kilometre bölünmüş yol yapabiliyoruz. Burada ne kadar var, 19 kilometre. İşte Ordu'nun farkını görün. Ordu insanının geleceği için, Ordu'nun çevresi için, yeşili, mavisi için, bu ülkenin, bu milletin, bu devletin neleri yapmakta olduğunu sizin takdirlerinize sunuyorum. Mesele insan olunca gerisi teferruattır'' diye konuştu. 


Konuşmaların ardından Ordu Çevre Yolu projesinin temeli atıldı. 


AA