Ordu Park AVM bölgenin göz bebeği olacak!

Ordu Park AVM bölgenin göz bebeği olacak!Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bölgedeki yatırım ve projelerle ilgili bilgi verdi. Yılmaz, TOKİ konutlarından Orduspor'a kadar birçok konuya değindi.


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bir basın toplantısı düzenleyerek yatırımlara dair merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu. Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya birçok gazeteci katıldı. 


Toplantı boyunca altyapı yatırımlarından toplu taşımaya,  TOKİ  konutlarından Orduspor'a kadar birçok konuya değinen Başkan Yılmaz'ın açıklamaları şöyle: 


"İhale 10 Martta" 

Süleyman Felek Caddesiyle ilgili projede tadilata gittik. Birlikte yapacağımız cephe iyileştirme ve yaya yolu çalışmalarını, ihaleden sonra 6 ay içerisinde bitireceğiz. 10 Mart'ta gerçekleştireceğimiz ihale kapsamında Ünye'de 185, Fatsa'da 163 ve Altınordu ilçesinde 225 binaya daha dış cephe iyileştirme projesi uygulayacağız. 


"Toplu taşıma dönemi başlıyor" 

Altınordu ilçemizde günde 73 bin kişi toplu taşıma hizmetinden faydalanıyor. Dolmuşçu esnaflarımızla koordine hâlinde toplu taşıma dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Yeni dönemde 10 adet büyük otobüs, 25 adet yarım otobüs ve 105 adet 18 kişilik minibüsle toplu taşıma hizmeti vereceğiz. Haziran ayında otobüsleri devreye almayı, Eylül ayında ise tamamen yeni sisteme geçmeyi planlıyoruz. 


"Şehir hastanesi bölgenin de hastanesi olacak" 

Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ'ın ilimizi ziyareti sırasında Ordumuza şehir hastanesinin yapılacağı yönündeki açıklaması bizleri mutlu etti. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ve Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ ilimize her gelişlerinde yoğun bir program gerçekleştiriyor. Her iki Bakanımız da çok detaylı çalışmalarla ilimizden aynlıyor. Bu doğrultuda Sağlık Bakanımız Akdağ, 800 yataklı şehir hastanesinin kısa bir süre içerisinde projesinin hazır hâle geleceğini ifade etti. Ordu Üniversitesi yerleşkesinde 76 dönüm arazi içerisinde yapılacak hastanenin 2,5 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Bu hastaneyle birlikte Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerimiz ağırlıklı olmak üzere tüm ilçelerin talebi karşılanacaktır. Giresun'un da buradan faydalanacağını düşünürsek şehir hastanesinin bölgesel bir yapıda 2040 yılma kadar hizmet vermesi düşünülmektedir. 


"AVM bölgemizin gözbebeği olacak" 

Ordu'nun yıllardır özlemle beklediği "Ordu Park AVM Projesinin ihalesini gerçekleştirdik. 175 milyon TL'ye mal olacak AVM Projesi Büyükşehirin kasasından hiç para çıkmadan yüklenici firma tarafından yapılacak. 30 yılın sonunda AVM, hem Büyükşehir Belediyemize kalacak hem de 130 milyon TL'lik kira geliri elde edilecek. Her yıl 10 milyon kişinin ziyaret edeceğinin öngörüldüğü AVM, Ordu'nun dışında Samsun, Trabzon ve Giresun gibi illere de hizmet verecek. Büyükşehir Belediyemizin mevcut alanda bulunan çalışma sahası, Efirli'de hazırlıktan devam eden alana taşınacak. 2018 yılında hizmete girecek AVM Projesi, Büyükşehir Belediyesi Durugöl yerleşkesinde 65 dönümlük alanın 43 dönümüne inşa edilecek. 100 kişilik kongre merkezinin olduğu AVM'nin zemin katında 1.000 araçlık kapalı otopark bulunacak. 43 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak AVM, Karadeniz'in en büyük alışveriş merkezi ve bölgemizin gözbebeği olacak. 


"TOKİ'de süreç belli olacak" 

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında TOKİ'yle birlikte yapacağımız 311 Konutluk Toplu Konut Projesi'nde inşaat hızla devam ediyor. Planladığımız gibi belirli bir takvime göre ilerleyen çalışmaların süresinden önce biteceğini tahmin ediyoruz. Kısa süre sonra başvurularla ilgili detaylar belli olacak. Bu projeden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, detayların netleşmesiyle birlikte başvurularını yapabilecek. Projenin 18 ayda bitirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında 62,9 metrekare büyüklüğünde 26 adet 1+1, 113,1 metrekare büyüklüğünde 101 adet 2+1 ve 137 metrekare büyüklüğünde 184 adet 3+1 daire yapılacak. Yandan fazlası yeşil alan olarak ayrılan proje kapsamında yürüyüş ve spor sahaları, 329 araçlık otopark, mescit, market ve 30 adet iş yerinden oluşan bir de ticaret alanı bulunacak. 


"Borcun sorumluları biz değiliz" 

Orduspor'un yeni yönetim kurulu bana teşekkür ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren ziyarette, kendilerine yapılması gerekenlerle ilgili düşüncelerimi aktardım. Bu kulübü bu hâle getiren de, 105 milyon TL kadar borcun sorumluları da biz değiliz. Mevcut yönetim de bunu zaten biliyor ve geçtiğimiz yıl yaptığımız 1 milyon 370 bin TL'lik yardım için de teşekkür ettiler. Gelebilecek cezaların da eksi 29 puanı bulabileceği konuşuluyor. Orduspor'a yapılanlar herkesin içini acıtıyor." 
Ordu Yorum