Organize sanayi bölgelerindeki binalar emlak vergisinden muaf!

Organize sanayi bölgelerindeki binalar emlak vergisinden muaf! Organize sanayi bölgelerindeki binalar emlak vergisinden muaf!

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan yapı ve bina sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu açıkladı.Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan yapı ve bina sahiplerinin emlak vergisinden muaf tutulduğunu ancak kiracıların muaf olmadığını açıkladı. 

 

3119 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 4. Maddesine göre,  Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti getirildi. 

 

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç konu ile ilgili şöyle açıklamalarda bulundu. Büyükkılıç ancak kiracı durumunda yer alanların bu muafiyetten yararlanamayacaklarını yani emlak vergilerini ödeyeceklerini söyledi. 

 

Büyükkılıç sözlerine şöyle devam etti: “Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti var. Ancak Temmuz ayında yapılan yeni düzenleme bu üretim alanlarında sadece mülk sahipleri için muafiyetin geçerli olduğu ve kiracılar için muafiyetin olmadığına dair düzenleme yapılmıştır. Bu neden ile Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde kiracı olarak bulunan girişimcilerin mağdur olmamalı açısından emlak vergilerini yatırmaları gerekmektedir. Kiracı durumda olan mükelleflerin listesinin belediye emlak müdürlüğünde yer aldığını gerekirse tek tek bilgilendirici yazı gönderilecektir”