Orta Asya Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi'nin inşaatı başladı! 

Orta Asya Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi'nin inşaatı başladı! Kazakistan ve Özbekistan sınırında yapılacak Orta Asya Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi'nin inşaat çalışmaları başladı. 


Kazakistan ve Özbekistan sınırında inşa edilecek Orta Asya Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi için temel atma töreni gerçekleşti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ile Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, iki ülkenin sınırında faaliyete geçirilecek "Orta Asya" Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi inşaatının temel atma törenine katıldı.

Kazakistan Başbakanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Askar Mamin, Özbek mevkidaşı Abdulla Aripov ile sınırda bir araya geldi. İkili ve heyetler arası görüşmelerde bir araya gelen Mamin ve Aripov, iki ülke arasında yatırım, ticaret, tarım, transit, turizm, uzay, sanayi, ortak su kaynaklarının kullanımı gibi alanlarda iş birliğini görüştü. Görüşmelerde, Kazakistan’ın Türkistan şehri ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent’i birbirine bağlayacak "Türkistan-Çimkent-Taşkent" güzergahındaki hızlı demir yolu hattının inşaat süreci de tartışıldı.  Mamin ve Aripov, daha sonra Kazakistan-Özbekistan sınırında faaliyete geçirilecek "Orta Asya" Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi'nin inşaat çalışmaları için düğmeye bastı. 

"10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor" 

Temel atma töreninde konuşan Mamin, "Kazakistan ve Özbekistan, karşılıklı ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Başlattığımız bu proje, söz konusu hedefimize ulaşmaya ve iki devlet arasındaki kapsamlı stratejik iş birliğini daha da güçlendirmeye hizmet edecek." dedi.

 Orta Asya Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi

Görüşmeler neticesinde Kazakistan ve Özbekistan Başbakanları arasında, "Orta Asya" Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi’nin faaliyeti ile demir yolu taşımacılığının geliştirilmesi için ortak eylem planı protokolleri imzalandı."Orta Asya" Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Merkezi, Kazakistan ve Özbekistan'ın sınır bölgesindeki 400 hektar alana inşa edilecek ve günde 35 bin yolcu ile 5 bin yük aracı kabul etme kapasitesine sahip olacak. Söz konusu merkezin Kazakistan ve Özbekistan'ın ortak yatırım projelerinin uygulanması için büyük sanayi, ticaret ve lojistik platformu haline getirilmesi hedefleniyor. 

Kazakistan-Özbekistan sınırında Orta Asya Uluslararası Ticaret Merkezi inşa edilecek!