Osman Ayık: Turizmde 5 milyar dolarlık kayıp yaşanacak!

Osman Ayık: Turizmde 5 milyar dolarlık kayıp yaşanacak! Osman Ayık: Turizmde 5 milyar dolarlık kayıp yaşanacak!

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Yılın ilk 6 ayında rakamlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Turizm gelirlerimizde bu yıl 5 milyar dolar kayıp söz konusu olacak” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, turizm gelirlerinde bu yıl 5 milyar dolar kaybın söz konusu olabileceğini bildirdi. Türkiye’nin turizm sektöründe her zaman kendi ayakları üzerinde durmayı başaran, krizleri iyi yöneten ve krizlerden büyüyerek çıkan bir ülke olduğuna işaret eden Ayık, “Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan sıkıntılar, silsile halinde Avrupa ve dünya ekonomisini de etkiledi. Bu durum insanların seyahat etme duygusuna olumsuz yansıdı” dedi.


Başta Rusya olmak üzere birçok pazarda ciddi kayıplar yaşadıklarını, Rusya pazarında yüzde 30 kayıpların olduğuna işaret eden Ayık, şunları söyledi:


Yüzde 30 düşüş var


“Söz konusu kaybın yıl sonuna kadar 1 milyon Rus turist kaybına ulaşabileceği tahmin ediliyor. Rusya pazarındaki durumun düzelmemesi nedeniyle ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre sadece Antalya bölgesinde yüzde 9’luk bir düşüş yaşadık. Konaklamadaki ortalama kalış süresi de 9.5 günden 8 güne indi. Yılın ilk 6 ayında rakamlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Tahminlerimize göre turizm gelirlerimizde bu yıl 5 milyar dolar kayıp söz konusu olacak.”


Osman Ayık, Almanya ve Orta Avrupa pazarında kısmi artışlar yaşadıklarını ifade etti. Sektörün krizleri yönetme, idare etme ve çıkma anlamında birikim ve becerisinin olduğunu dile getiren Ayık, önemli olanın kısa, orta ve uzun vadede yapılacak bir takım çözüm önerilerinin masaya yatırılıp sektörün direncini artıracak destek ve teşvikleri uygulamak olduğunu belirtti. İç turizmi kendileri için önemli kaynaklardan biri olarak değerlendiren Ayık, iç pazarda seyahat eden misafir sayısını da artırmaları gerektiğine işaret etti.


‘Fiyat istikrarsızlığının önüne geçmemiz şart’


TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye’nin çevresindeki sıkıntılarla ilgili çok yakın gelecekte bir değişimin öngörülmediğini söyledi. Ayık, şöyle konuştu: “Türkiye’nin etrafındaki olaylar bir anda son bulmayacak. Belki farklı olaylarla karşılaşılacak. Bunları öngörüp, bir takım adımlar atıp, turizmi koruma altına almamız gerekiyor. Sektörün işlerini kolaylaştıracak, direnç kazandıracak tedbirleri hızlı bir şekilde devreye sokmamız lazım. Karar mekanizmalarının içinde sektörün de yer alacağı bir örgütlenme modelinin devreye sokulması gerekiyor. Fiyat istikrarsızlığının önüne geçmemiz gerekiyor.”


Türkiye’nin 2023’te 50 milyon misafir sayısına, 50 milyar dolar gelire ulaşmayı hedeflediğini hatırlatan Ayık, bu hedefe ulaşmak için kamu ve özel sektörün eş güdüm içerisinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.


Vatan