Pansiyon ve küçük otellerin satış fiyatları bu dönem çok uygun!

Pansiyon ve küçük otellerin satış fiyatları bu dönem çok uygun! Pansiyon ve küçük otellerin satış fiyatları bu dönem çok uygun!

Parlak geçmesi beklene bu yaz sezonunda turizme yeni bir yatırımla girmek için artık çok geç. Ancak İstanbul'dan, İzmir'den ve Antalya'dan uygun fiyatlara oteller ve pansiyonlar bulunuyor

Pansiyon ya da 3-4 yıldızlı otel işine girmek istiyorsunuz; ancak bu yatırımı gerçekleştirecek yeterli sermaye ve zamanınız mı yok? O halde size, anahtar teslim satılık ya da kiralık pansiyonlara ve küçük otellere göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Özellikle Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara’da pek çok işletme el değiştirmeye başladı bile. Parası olan yatırımcılar, satın aldıkları veya işletmek için devraldıkları pansiyonlarda gerekli bakım ve değişiklikleri yaparak, yeni sezona hazırlanıyorlar.


2011’de oldukça başarılı geçen turizm ardından sektörün bu yılki beklentisi de yüksek. Bu parlak beklenti, birçok yatırımcı ve girişimcinin iştahını da kabartıyor. Peki yüksek kazanç vaat eden bu sezonda turizm yatırımı yapmak için tren kaçtı mı?

Yeni bir yatırım için bu tabii ki mümkün değil; ancak satılık veya kiralık pansiyon, otel ve apart ilanlarına bakılırsa hala bu sezonda sektördeki yerinizi almak için geç kaldınız sayılmaz.


Akdeniz'in bakir koyları


Pansiyonculuk denildiğinde yıldızı parlayan bölgelerin başında kuşkusuz Ege ve Akdeniz sahil şeridi var. Başta Antalya olmak üzere tüm Akdeniz bölgesi kitle turizmi nedeniyle beş yıldızlı tesislere ev sahipliği yapıyor olsa da, bölgenin doğal dokusu henüz bozulmamış ilçeleri, pansiyonculuk yapmak isteyen girşimcilere fırsatlar sunuyor. Akdeniz Bölgesi’nde satılık pansiyonların sıkça bulunduğu ilçeler, Kemer, Manavgat, Side, Fethiye ve Dalaman olarak sıralanıyor.


Bunların yanı sıra henüz bakir olarak adlandırılan Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Olimpos gibi bölgelerin de pansiyonculukla kalkınması bekleniyor. Büyük otel tesislerinine uygun olmayan Datça Yarımadası'nda gizlenmiş olan Ovabükü, Turunç ve Kumlubük tatil beldeleri arasındaki amos, Ölüdeniz'in hemen yanındaki kumsal, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili Gemiler Kumsalı, Olympos'un komşusu Çıralı, Kalkan ve Kaş arasındaki Kaputaş ve Datça Yarımadası'nda dışarıya bakan iki küçük kumsaldan oluşan Hisarönü Körfezi'nin de butik otel ve pansiyonculukta önemli yatırım alanları olacakları tahmin ediliyor.


Ege'den cazip fiyatlar


Ege'de de durum farklı değil. Kuşadası, Bodrum ve Çeşme gibi turizmin değişmeyen yıldızları beş yıldızlı otel yatırımcılarının yanı sıra pansiyon girişimcilerine de kapılarını açmış durumda. Bu bölgelerin yanı sıra Söke. Ayvalık. Foça, Çanakkale, Gelibolu ve Bozcaada ile Gökçeada gibi tatil yörelerinde de çok sayıda satılık veya kiralık pansiyon ve apart bulunuyor. Çoğu sit alanı olan bu bölgelere ilgi arttıkça, yatırımcılar da satılık veya kiralık küçük otel arayışlarına başladı bile. Bölgelerde 400 bin liradan başlayan fiyatlarla pansiyon satın almak mümkün.


Sörfçülerin ve tatilcilerin yeni tutkusu Gökçeada da pansiyonculukla gelişmesi beklenen bölgeler arasında yer alıyor. Gökçeada'ya son yıllarda artan talep, pansiyon yatırımcılarını hızlandırmış. Şimdi bölgede pansiyona çevrilmek üzere taş binalar aranıyor. Özellikle Rum köylerine talep fiyatları yükseltmiş olsa da ha len adanın büyük bir bölümünün sit alanı içinde olması, köyler den 150 bin euro’dan başlayan fiyatlarla pansiyon satın almayı mümkün kılıyor.


Yakın destinasyonlar arasında pansiyon ve küçük otel yatırımcıları en çok Karadeniz sahillerini tercih ediyor. Geçen yıllarda olduğu gibi Sapanca, Polonezköy, Şile ve Ağva, şehirden kısa süre uzaklaşmak isteyenlerin tercih listesinde en üst sıralarda yer alırken, yatırımcılar da bu bölgelerdeki pansiyon fiyatlarını araştırıyor. Özellikle Sapanca’ya çok yakın olan Maşukiye'nin yanı sıra turizmde parlayan köyleri Mahmudiye, Kırkpınar ve Yanıkköy'de cazip fiyatlardan pansiyon kiralamak ya da satın almak mümkün. Pansiyon ve apart otellerin satış fiyatı bulunduğu bölgeye, büyüklüğe ve yatak kapasitesine göre büyük değişiklik gösteriyor. Öyle ki rakamlar 150 bin TL’den başlayıp 2 milyon 500 bin TL’ye kadar çıkıyor. Özellikle restore edilip pansiyon olarak işletilen eski ve tarihi binaların fiyatının daha yüksek olduğu dikkat çekiyor. “Satın almaya param yetmez, ama işletebilirim” diyorsanız, aynı bölgelerdeki sezonluk kiralanan pansiyonlara bakmanızda fayda var. 


Erzurum, Balıkesir, Burdur ve Kü¬tahya gibi şehirlerde öğrencilerin kaldığı pansiyonların kiralan, kapasitelerine göre 3 bin 500 ile 50 bin TL arasında değişiyor.


Tatilcilerin tercih ettiği Kemer, Manavgat, Ayvalık, Marmaris gibi tatil yörelerindeki pansiyonların sezonluk kiraları ise 18 bin TL’den başlayıp, 60 bin euro’ya kadar çıkıyor.


Sıkı pazarlık yapın


Özellikle daha önce bu işe soyunup da yapamayan, iş değiştirmek isteyen ya da yanşlılıktan dolayı ilgilenemeyenler ellerindeki pansiyonları satışa çıkarıyor. Satışa çıkarılan pansiyonların birçoğunda belirlenen fiyatların pazarlığa tabi olduğu belirtiliyor. Yani hazırladığımız satılık ve kiralılık pansiyon tablolarında ilgilendikleriniz olursa sıkı bir pazarlıkla fiyatı daha da düşürme şansınız olduğunu belirtelim.Nasıl kredi alırsınız?


Turizm sektörüne yatırım yapmak isteyenler için bankaların değişik kredi seçenekleri bulunuyor. Ancak bankaların bu kredilerinden yararlanabilmek için bir turizm işletmenizin olması şart. Çünkü bu krediler daha çok mevcut işletmelerin sermaye ihtiyaçları ya da tadilat, bakım gibi hazırlıklar için kullandırılıyor. İlk defa turizm sektörüne girenlerse ticari kredi alabilir. Ancak bunun için en az 6 aylık bir ticari işletmenizin olması gerekiyor.