04 / 02 / 2023

Paraları alıp kaçmadık, projelerimizi devrediyoruz

Paraları alıp kaçmadık, projelerimizi devrediyoruz

Beylikdüzü ve Silivri bölgesinde 6 proje gerçekleştiren ve bir ara ortadan kaybolduğu iddia edilen Nusret Görmüş yeniden ortaya çıktı.

Maket üzerinden sattığı konutları teslim etmediği ve hileli iflas yoluna başvurduğu gerekçesiyle yöneticileri hakkında suç duyurusu yapılan AKS Anadolu Konut Sanayi A.Ş'nin Genel Koordinatörü Nusret Görmüş, Chantua Evleri, Çelik Evler ve Çelik Residence projelerinin yaşanan finansal zorluklar nedeniyle başka firmalara devrinin sözkonusu olduğunu ancak iddia edildiği gibi kaçmadıklarını açıkladı.


İlk projeleri olan Kınalı Evler 1'deki tüm konutları teslim ettiklerini anlatan Görmüş, Çelik Evler projesinin Garanti Barter A.Ş'ye devredildiğini, Chantua Evleri'nin devri için de iki ayrı şirketle görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. AKS Anadolu Konut'tan ev alan hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirten Görmüş şunları söyledi:


"İddia edildiği gibi kaçmadık. Hatta son 20 gün içinde 17 ev sahibine tapularını verdik. Sözleşmelerini iptal etmek isteyen müşterilerimizin paralarını da geri ödemeye başladık. Devretme yoluna gittiğimiz Çelik Evler'deki konutlar 4 ay, Chantua Evleri ise yaklaşık 6 ay gecikmeyle sahiplerine teslim edilecek. Kınalı 2 ve 3 projelerinde ise tapu almayan 15 ev sahibinin tapusu da ödemelerini tamamlamaları halinde 15 gün içinde verilecek."


Maliyet hesabı şaştı


Toplam 6 projede şimdiye kadar 246 konutun satışını yaptıklarını söyleyen Nusret Görmüş, "Bu konutlardan elde edilen ciro, 42 milyon YTL'dir. Bu miktarın da sadece üçte biri peşin alındı. Yani iddia edildiği gibi 3 bin konut satmamız, 60 milyon YTL'yle kaçmamız zaten mümkün değil" dedi.


AKS Anadolu Konut'un projelerinde yaşanan sıkıntılarda bir art niyet olmadığını vurgulayan Görmüş şöyle devam etti:


"Ağır çelik sistemiyle ürettiğimiz evlerimizde yüzde 20'lik bir kar marjı öngörüp ucuz fiyata ev satmayı amaçlamıştık. İlk projemiz olan Kınalı Evler 1'de 240 metrekare dubleks evleri 139 bin YTL'ye sattık. Ama Mayıs 2006'daki ekonomik dalgalanmayla çelik fiyatları yüzde 60 - 70 oranında artınca maliyet hesabımız tutmadı."
Geri Dön