13 / 08 / 2022

Peker GYO'dan 1 milyar TL'lik 8 yeni yatırım!

Peker GYO'dan 1 milyar TL'lik 8 yeni yatırım!

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Peker GYO, 1 milyar TL'lik 8 yeni yatırım için düğmeye bastı.Türk gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alan Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, yılın ilk yarısına ait bilanço rakamlarını resmen duyurdu. 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde 40.4 milyon TL'lik kar rakamına ulaşan Peker GYO, geçmiş dönemlerde startını verdiği yatırımların meyvelerini topladı.

Ülkemizdeki başarılı projelerin dışında İngiltere ve Almanya pazarında hayata geçirdiği yeni yatırımlarla Türk gayrimenkul sektörünün ismini Avrupa’da da duyuran Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, bu kapsamda ülkemizdeki yatırımcılarına yurt dışı yatırımlardan yararlanma imkanı sunan öncü Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi konumunda yer alıyor.

Peker GYO dan 1 milyar TL lik 8 yeni yatırım!

Peker GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Geride bıraktığımız dönem, ülkemizde olduğu gibi iş yaptığımız tüm coğrafyalarda pandemi gölgesinde geçti. Pandeminin tüm kısıtlarına rağmen ilk altı aylık bilanço döneminde almış olduğumuz başarılı sonuçlar bizler açısından mutluluk verici. Bizleri sevindiren diğer bir husus ise; aralıksız olarak son 6 çeyrektir kar ediyor oluşumuz. Bu sonuçlar; bir yandan pandemi öncesinde hazırlığını yaptığımız dengeli portföy yapısının, diğer yandan ise doğru yatırım stratejisinin bir göstergesi” dedi.

Peker GYO dan 1 milyar TL lik 8 yeni yatırım!

DAHA BÜYÜK YATIRIMLAR İÇİN HAZIRIZ

Bedelli sermaye artırımı süreci ile ilgili de önemli açıklamalar yapan Hasan Peker, “Finansal karlılığımız, büyüme stratejilerimizle doğru orantılı olarak artıyor. Bu stratejinin bir yansıması olarak 2020 Aralık ayında başvurduğumuz bedelli sermaye artırımı, SPK tarafından 2021 Nisan ayında onaylandı. Devam eden bedelli sermaye artırımı süreci ve yine bu kapsamda 13-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan birincil pazar işlemlerinin ardından oluşacak yeni fon ile çok daha karlı proje yatırımlarının önü açıldı. Uzun yıllardır devam eden çalışmalarımız ve edindiğimiz tecrübe sayesinde bu yeni yatırımlara derhal başlamak için hazırız. Şirketimizin başarısı ve yatırımcılarımızın mutluluğu için elimizden gelen her şeyi yapıyor, gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz,” dedi.

Peker GYO dan 1 milyar TL lik 8 yeni yatırım!

Şirketin uzun zamanlı karlılığına rağmen, hisse fiyatlarının dönemsel olarak aynı paralellikte artış göstermediğiyle ilgili de konuşan Hasan Peker, “Borsada işlem gören tüm hisseler gibi, Peker GYO hisseleri de arz-talep dengesi içerisinde fiyatlanıyor. Hisse fiyatlarının yükselmesi adına bizlerin direkt olarak hiçbir müdahale şansı bulunmuyor. Bizlerin yapabileceği tek şey, şirket kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak karlılık yaratmaktır. Bu da en iyi şekilde gerçekleştirdiğimiz, her çeyrek açıklanan şirket karlılığımız ile ortaya çıkıyor. Hisse fiyatlarıyla ilgili yorum yapmak çok doğru olmasa da ülkemizde ve dünyada yaşanan bu zorlu pandemi koşullarına rağmen elde edilen bu başarı, orta vadede elbette hisse fiyatlarına da yansıyacaktır diye düşünüyoruz.” dedi.

Bedelli sermaye artırımından sonra oluşacak olan yeni fonun kullanımıyla ilgili de bazı bilgiler veren Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Bedelli sermaye artırımı yoluyla sağlanacak olan 1 milyar 12 milyon TL’lik nakit kaynağın tamamına yakınının; 4 tanesi Türkiye, 2 tanesi Almanya, 1 tanesi İngiltere ve 1 tanesi de Hollanda’da olmak üzere 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanılması planlanıyor. Bu 8 projeye alternatif olarak yeni projeler için de çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

2021'İN İKİNCİ YARISI UMUT VERİCİ

Hasan Peker sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geliştirdiğimiz her projede başlıca hedefimiz; doğaya, insana, çevreye katkı sağlayan, şehirlerin dokusuna uygun, uzun yıllar sonra dahi değerine değer katan kalıcı eserler üretmek oldu. Peker Holding olarak hayata geçirdiğimiz 20’yi aşkın projede de tüm bu hassasiyetleri gözetmeye büyük önem verdik.”

2021'in  ikinci yarısını, ‘toparlanma dönemi’ şeklinde gördüklerini kaydeden Hasan Peker, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Peker Holding olarak, bir yandan doğup büyüdüğümüz bu topraklar için değer üretmeye devam ederken, diğer yandan da yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz. Daha önce açıkladığımız gibi Peker Holding’in, Avrupa pazarındaki bilgi, birikim, tecrübe ve kredibilitesini Peker GYO için kullanmaya başladık. Bu sayede Peker GYO yatırımcıları, yurt dışındaki projelerde de yüksek karlılık elde etme fırsatına sahip olacaklar.”
 

Peker GYO'dan 6 ayda 30.3 milyon TL'lik hasılat!