28 / 03 / 2023

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: 35 bin boş konut var!

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: 35 bin boş konut var!

İnşaatçıların son yıllarda gözdesi konumunda olan 1+1 daireler, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin tarafından eleştirildi...
 Kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı getiren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlerden artık 1+1 daire yapmamalarını  yönünde tavsiyede bulunduğunu belirtti. 


İstanbul'un inşaat yönünden en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Pendik, özellikle Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı nedeniyle birçok  konut projesinin de hayata geçirildiği bir bölge.  Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, inşaat ruhsatı için başvuran müteahhitlere bundan sonra 1+1 daire yapmamaları önerisinde bulunuyor. Özellikle genç çiftler ve  bekarlara düşünülerek yapılan 1+1 dairelerin geniş ailelere hitap etmediğini belirten Başkan Şahin, bu konutların ihtiyaçtan fazla yapıldığını kaydetti. 


35 Bin boş konut var 


Pendik'e yeterince 1+1 daire yapıldığını belirten Başkan Şahin, bu konutların geniş ailelerin yaşaması için uygun olmadığını, gereğinden fazla  yapılarak atıl hale dönüştüğünü söyledi. İnşaat ruhsatı için gelen müteahhitlere tavsiyelerde bulunarak, "ailelerin oturabileceği genişlikte konutlar yapılmalı. Bu tip daireler komşuluk ilişkilerini köreltiyor, yok ediyor. Misafir ağırlayacak durumunuz yok. Küçük mekan işlevsel değil. Ayrıca, konut ve kent mimarı medeniyetin temel taşı. Bu, aynı zamanda yaşam biçimimizi şekillendiriyor" Şu anda Pendik'te  35 bin boş  konut bulunduğunu belirten Şahin, bunların büyük bir bölümünün de 1+1 daire olduğunu söyledi. 


Kent Yaşam


Geri Dön