Pendik Millet Bahçesi'nin yüzde 30'u tamamlandı!

Pendik Millet Bahçesi'nin yüzde 30'u tamamlandı! Pendik Millet Bahçesi'nin yüzde 30'u tamamlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Pendik`e kazandırılan Millet Bahçesi projesinde çalışmalar hummalı şekilde devam ediyor. Çalışmaların ilk 100 gününde projenin yüzde 30'luk kısmkı tamamlandı. Pendik Belediyesi'nde yer alan habere göre, denize hakim manzarasıyla toplam 284 bin metrekare alana sahip olan millet bahçesi, göletleri, piknik alanları, çocuk oyun alanı, bisiklet ve yürüyüş yolları, amfi tiyatro, kent bostan alanı, pazar alanı, koru köşkü, kafeterya ve gençlik merkeziyle her yaştan insanın keyifli ve huzurlu vakit geçirebileceği gözde mekan halinde gelecek. Fevzi Çakmak Mahallesi`nde inşaatı devam eden millet bahçesinin önümüzdeki yıl Haziran ayına kadar Pendiklilerin hizmetine kazandırılması planlanıyor.

 

Maden ocakları doğal gölete dönüşüyor

Maden çıkarma işlemleri sonucu meydana gelen maden aynaları, vadi ve göletler tüm yüzey suların yönlendirdiği alanlar olarak tasarlandı. Bu vadi ve göletler yeni oluşturulan eko sistemin en önemli hazneleri sayılarak şehir içinde eşine rastlanmayan bir kanyon etkisi veren hem rekreatif hem rejeneratif hem de ekstrem sporlara da ev sahipliği yapacak. Böylece yeni kullanım biçimiyle maden ocakları, Türkiye'de belki de bir ilk olarak kendi yeni doğal kullanım ortamında dönüştürülerek yaşamaya devam edecek.

 

Çocuklar, boş zamanlarını bostanda üreterek geçirecek

Eski dinamit deposu mevcut çitlerle korunarak depo alanı bir amfiye dönüştürüldü ve çocuklara permakültür ve ana tohumun önemini anlatan mimari bir ortam hazırlandı. Etrafında oluşturulan bostan ise çocukların deneylerine imkan sağlayan, boş zamanlarını üreterek geçirdiği bir öğrenme alanı olarak kurgulandı. Böylece burada geleceğin en önemli sorunu olan su hasatı ve yenebilecek üretimle erken yaşlarda tanışma fırsatı da sunulacak.

 

İstanbul`un unutulan sebze ve meyveleri yetiştirilecek

Pendik Millet Bahçesi bugün tüm dünyanın benimsediği kent tarım alanları ve ekolojik pazar temalarıyla donatıldı. Alanın kuzeyde kentle birleştiği koru bölgesinden güneydeki meydan kompleksine kadar tasarlanan setler Yavuz Sultan İnciri, kavak inciri, boğaz çileği, mersin, Bayrampaşa Enginarı, ahududu, Çengelköy Salatalığı gibi mega kent İstanbul`un unutulan meyve ve sebzelerine ayrıldı.

Millet Kıraathanesi ve gençlik merkezi de yer alacak

Alan içerisinde kalan mevcut yapılardan belli niteliği olan binaların özellikle üretim ve idare bloğu kütüphane, gençlik ve sanat merkezi olarak yeniden kullanılmış olacak. Millet bahçesi içerisine ayrıca yeme içme hizmetinin verileceği bir koru köşkü ve cami de bulunacak. Gençlik merkezi, koru köşkü ve caminin ihalesi daha sonra gerçekleştirilecek bölgeye kısa sürede kazandırılacak.

İstanbul ve Pendik’i yeşille buluşturacak Pendik Millet Bahçesi’nde vatandaşların ihtiyaç duyduğu bütün sosyal alanlar bulunacak. Ayrıca Millet Bahçesi Projesinde, gençlerin kitap okuyabileceği, ücretsiz internet hizmetinden faydalanabileceği, derslerini çalışabileceği Millet Kıraathanesi de yer alacak.

 

 

Pendik Millet Bahçesi’nin Özellikleri

-284 Bin Metrekare Alan
-Kafeterya
-2 Doğal Gölet
-2 Suni Gölet
-Seyir Terası ve Dinlenme İskelesi
-Meydan ve Etkinlik Alanı
-2 Adet Yansıma Havuzu
-7.275 Metre Bisiklet Yolu
-5.215 Metre Yürüyüş Yolu
-412 Araç Kapasiteli Otopark
-Piknik Alanı
-1.300 Kişi Kapasiteli Amfi Tiyatro
-7.640 Metrekare Kent Bostan Alanı
-1 Ahşap Sera
-4.600 Metrekare Ekstrem Spor Alanı
-1 Adet İkili Zıpline
-Çocuk Oyun Alanı
-Pazar Alanı
-6 Seyir Terası
-5 Çardak
-2 Cep Bahçesi
-Yaklaşık 5 Bin Ağaç
-50 Bin Çalı ve Bitki

 

Pendik Millet Bahçesi'nin inşa edileceği yerde asbest olduğu iddiası!