13 / 08 / 2022

Perakende sektörü için acil 'ekonomik aşı' çağrısı!

Perakende sektörü için acil 'ekonomik aşı' çağrısı!

BMD Başkanı Sinan Öncel, “Eğer önerilerimize kulak verilmez ve acil ‘ekonomik aşı’ yapılmaz ise yakın gelecekte birçok markamızı maalesef kaybedebiliriz” diye konuştu. Öncel, perakende için acil olarak uygulanmasını istedikleri ve ‘ekonomik aşı’ olarak adlandırdığı önerilerini açıkladı...Salgın sebebiyle dünyada pek çok markanın iflas etttiği ya da küçülmeye gittiği 2020 yılı, Türk perakende sektörünü de zorladı. Türkiye’de market, elektronik ve mobilya gibi sınırlı birkaç kategori dışında perakende ciroları ortalamada 2019’un yüzde 60’ına ancak ulaşabildi. Bazı kategoriler için ‘yılın kurtarıcısı’ olarak görülen Aralık ayında ise sektör ortalamada yüzde 50 ciroya bile zor ulaştı. 
 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, cirolardaki dramatik kaybı, dernek üyeleri arasında yaptıkları Aralık ayı anketinin de çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdiğini belirtti. Öncel, çok acil ‘ekonomik aşı’ yapılmaması durumunda yakın gelecekte birçok markanın kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Perakende sektörü için acil ekonomik aşı çağrısı!

BAZI MÜLK SAHİPLERİ İNDİRİM BİR YANA YENİ YILLA BİRLİKTE ZAMLI FATURA GÖNDERDİ

Olağanüstü bir süreçten geçtiklerine dikkat çeken Öncel, perakendenin sorununun normal dönemin şartları ve kurallarıyla çözülemeyeceğini dile getirdi. Almanya’da yüksek yargının kira indirimini tartıştığını anımsatan Öncel, Türkiye’de ise özellikle caddelerde bazı mülk sahiplerinin indirim bir yana 2021 ile beraber zamlı kira faturaları gönderdiklerini aktardı.

Öncel, perakende için acil olarak uygulanmasını istedikleri ve ‘ekonomik aşı’ olarak adlandırdığı önerilerini şu şekilde açıkladı:
 
“Salgın koşulları devam ettiği dönem boyunca mülk sahiplerine önümüzdeki yıllarda kayıplarını telafi edici vergi muafiyetleri sağlanarak, mağaza kiralarında yüzde 50 indirim yapılmalı. 

Ticaret Bakanlığımızın gündeminde bulunan Genel Gider Yönetmeliği bir an önce çıkarılmalı. 

Zarar eden mağazadan bir ay önceden bildirimde bulunmak şartı ile tazminatsız çıkış hakkı verilmeli.

Kiralamalarda KDV ve stopaj oranları sıfırlanmalı. 

Özetle söylemek gerekirse cirolardaki büyük kayba rağmen kiralar, genel giderler ve diğer maliyetlerdeki artış nedeniyle sektörün bağışıklık sistemi çökmek üzere. Eğer önerilerimize kulak verilmez ve acil ‘ekonomik aşı’yapılmazsa yakın gelecekte birçok markamızı maalesef kaybedebiliriz.”

Perakende sektörü için acil ekonomik aşı çağrısı!

Aralık Ayı 

- AVM mağazalarının yüzde 66’sı, yılın son ayında yüzde 60 cironun altında kaldı. 

- Kolay ulaşıma rağmen cadde mağazalarının yüzde 71’i, yüzde 80 ciroyu yakalayamadı.

- BMD üyelerinin yüzde 55’i, e-ticaret cirolarını yüzde 100’ün üzerinde arttırdı.

2020 Genel

AVM’lerdeki mağazaların yüzde 56’sının;

- Hazır giyim markalarının yüzde 86’sının; 

- Ayakkabı markalarının yüzde 88’inin 2020 ciroları 2019’un yüzde 70’ine bile ulaşamadı.

- BMD üyelerinin yüzde 31’i toplam cirolarının en az yüzde 21’ini e-ticaretten elde ediyor.

Haziran'a kadar AVM ve cadde mağazalarında yüzde 50 kira indirimi yapılmalı!

Sinan Öncel: Küçük esnafa kira desteği ile KDV ve stopaj indirimi 6 ay uzatılmalı!