Port Alaçatı 120 bin Euro'ya

Port Alaçatı 120 bin Euro'ya Port Alaçatı 120 bin Euro'ya

Türkiye'de ilk defa uygulanan ''Karanın Denizle Doldurulması'' yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında bu sezon 75 konut daha tamamlanacak.

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde, Türkiye'de ilk kez uygulanan "karanın denizle doldurulması" yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında bu sezon 75 konutun daha tamamlanacağı bildirildi. Alaçatı Belediyesi Başkanı ve projeyi yürüten Alaçatı Yatırımlar AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen proje kapsamında Venedik Evleri'ni andıran yeni biryaşam alanı meydana getirdiklerini belirtti. Dalgıç, belediyenin şirkete yüzde 5 oranında ortak olduğunu ancak proje tamamlandığında kamu payının üçte iki oranında olacağını ifade etti. Proje kapsamında karanın içine açılan ana kanalın 700 metrelik kısmının Mayıs ayına kadar tamamlanacağını, inşaatlara hızla devam edildiğini söyleyen Dalgıç, şu bilgileri verdi: "Derinliği 4 metre olan ana kanal çalışmasını yüzde 25 oranında tamamladık. Haziran ayına kadar 75 Venedik Evi daha nazır hale gelecek.1995 yılında başlatılan proje kapsamında daha önce 25 ev ve bir otel tamamlanmıştı. Türkiye'de ilk kez uygulanan karanın denizle doldurulması yöntemiyle Alaçatı'da Venedik Evleri'ni andıran yeni bir yaşam alanı meydana getirdik."

En pahalı ev 850 bin euro
Port Alaçatı Genel Müdürü Atilla İzmirli de proje kapsamında satışa sunulan evlerin değerinin 120 bin Euro ile 850 bin Euro arasında değiştiğini kaydetti. Haziran ayına kadar tamamlanacak 75 konutun yüzde 40'ının satıldığını dile getiren İzmirli şöyle dedi: "Port Alaçatı'daki 25 konut ve bir butik otel 2005 yılında hizmete girdi. İlk konutların yüzde 30'unu yabancı, yüzde 70'ni de yerli müşterilerimiz satın aldı. Bu sezon hizmete girecek konutlarımızda bu oranın yüzde 50, yüzde 50 olmasını istiyoruz. Gelecek yıl Mayıs ayı sonunda 43 konut daha tamamlanacak. 2010 yılında da bir butik otel daha hizmete girecek."Projenin baş mimarının Fransız François Spoerry olduğunu söyleyen Atillaİzmirli, Fransa'da da bu konseptin bir benzerinin mevcut olduğunu kaydetti. İzmirli, Alaçatı Port'un 250 yat kapasiteli bir marinasının bulunduğunu,ev sahiplerinin denizden yatla evlerine gelebildiklerini ve yatlarıyla evden denize açılma olanağı bulduklarını ifade etti.