Rıfat Külahçı: Dünya perlit rezervinin büyük bölümü ülkemizde!

Rıfat Külahçı: Dünya perlit rezervinin büyük bölümü ülkemizde! Rıfat Külahçı: Dünya perlit rezervinin büyük bölümü ülkemizde!

ARB Perlit Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Külahçı, 'Dünya perlit rezervinin büyük bölümünün bulunduğu ülkemizde, perlitten ürettiğimiz ilk yalıtım ve izolasyon malzemesinin seri üretimine 2011 yılının ikinci yarısında başlayacağız' dediARB Perlit Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Külahçı, 'Dünya perlit rezervinin büyük bölümünün bulunduğu ülkemizde, perlitten ürettiğimiz ilk yalıtım ve izolasyon malzemesinin seri üretimine 2011 yılının ikinci yarısında başlayacağız' dedi.

Külahçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye"de perlitten imal ettikleri ilk yalıtım ve izolasyon panel üretimine önümüzdeki yılın ikinci yarısında başlayacaklarını bildirdi. Perlit madeni üzerine 12 yıldır Ar-Ge çalışması yaptıklarını, perlitin ismini volkanik dağlarda doğal oluşan kayaçlardan aldığını belirten Külahçı, perlitin diğer volkanik camlardan ayıran en önemli özelliğinin, yumuşama sıcaklığı civarında ısıtıldığı zaman orijinal hacminden 4 ile 24 katına kadar çıkabilmesi olduğunu ifade etti. Külahçı, 'Perlit, 870 derecenin üzerinde bir ısı karşısında, içerisinde bulunan yüzde 2-4 arasındaki öz suyun buharlaşması ile mısır taneleri gibi patlayarak çoğalıyor ve üzerinde sayısız gözenekler oluşuyor. Elde edilen delikli perlit mükemmel bir ısı ve ses izolasyonu malzemesi haline dönüşüyor' dedi.

Seri üretimi için üzerinde çalıştıkları perpan (izolasyon) ve çatıper (yalıtım) perliti doğal bileşenlerini güçlendirerek elde ettiklerini, yapı ve çatı panellerinde kullandıklarını belirten Külahçı, şunları anlattı: 'Perlitin kullanıldığı yapılarda, yapım hızının arttığını, maliyetlerin düştüğünü, malzemenin hafif olmasından dolayı bina yükünü azalttığını, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağladığını, iç ve dış cephe dekorasyonunu yapmak ve her türlü dış müdahalelere dayanıklı çatı kaplama malzemesi olarak kullanıldığını test ettik. Bu testlerden yüzde 100 olumlu sonuçlar aldık. Perlitten imal ettiğimiz kapı, pencere, dış ve iç cephe dekorasyonunda kullanılacak panellerin imalatından da olumlu sonuçlar aldık. Ürettikleri yalıtım ve izolasyon panellerinin kullanıldığı mekanlarda, dış etkenlerden etkilenmediğini yüksek ısı izolasyonu sağladığını, su ve neme karşı dayanıklı olduğunu, ses geçirmez hafif,kolay uygulanabilir, toksin içermez, yanmaz, yanıcı madde içermediği için yangına karşı da dayanıklı olduğunu, asit ve alkalin kimyasallara karşı mukavemetli olduğunu ve insan sağlığına zararsız bir ürün olduğunu analiz ettik.'

Bu panellerin kullanıldığı alanlarda, haşere barındırmadığını ve bakteri üretmediğine dikkati çeken Külahçı, bu özelliklerin tamamını aynı anda bünyesinde barındıran bir ürünün daha dünyada bulunmadığını ve Türkiye"de üretimini yapacak ilk firma olduklarını kaydetti. Ham perlit maddesi üreticilerinin büyük çoğunluğunun merdiven altı üreticisi olduğunu ve üreticilerin tamamının perliti dış piyasaya ham madde olarak ihraç ettiğini belirten Külahçı, üreticilerin büyük bölümünün ham maddeyi alıp genleştirdikten sonra 'benim işim bitti' gözüyle baktığını, bunun içinde bu ürünün dünya pazarında hak ettiği değeri bulmadığını ifade etti.

'İNşžAAT SEKTÖRÜ BİZİ TERCİH EDECEKTİR'

Külahçı, şunları kaydetti: 'Türkiye"nin kanayan yaralarından biri de maden işletmeciliğidir. Doğallığı sayesinde diş macununda bile kullanılabilen perlit madeni, İsrail ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin tarımlarının yüzde 90"nında kullanılıyor. Ancak bu ürünün ülkemizde, başta tarım olmak üzere hiç bir sektörde kullanılmadığını üzülerek görüyoruz. Ülkemizde maalesef perlit yerine gelişmiş ülkelerin artık kullanmadığı petrokimya ürünlerinin sıkça kullanıldığını görüyoruz. Ülkemizde petrokimya malzemelerinin kullanılmasının sebebi, AB ülkelerinin bu ürünleri sanki bir yenilikmiş gibi ülkemiz insanına empoze etmesi ve Avrupa"dan gelen malzemelere aç olmamıza bağlıyorum. Petrokimya ürünlerinin kanserojen madde içerdiğini ve zamanla çürüyerek zararlı gazlar yaydığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.'

Yaptıkları işin zorluğuna değinen Külahçı, perliti, çeşitli alanlarda daha çok kullanmak için bilimsel araştırmalara devam ettiklerini bildirdi. Yurt dışından ithal edilen perlitin pahalı olduğuna, bu yüzden inşaat sektörünün tercih etmediğine dikkati çeken Külahçı, 'Perlit madeninin ana vatanı Türkiye olduğu için biz daha ucuza üretebiliyoruz. İnşaat sektörü zamanla ürünü tanıdıkça bizi tercih edecektir' diye konuştu. Perlitin Nevşehir, Erzincan, Kars, Van,  İzmir  gibi volkanik bölgelerde çıktığını anlatan Külahçı, sözlerini şöyle sürdürdü: 'İlk yalıtım ve izolasyon panelinin seri üretimine 2011 yılının ikinci yarısında başlamak istiyoruz. 2012 yılının başında teslim edilmek üzere panellerin ilk siparişini Rusya, Irak ve Suriye"den aldık. Hedefimiz, tamamen entegre bir üretim tesisi kurmak. Bu konuda yatırımlarımız hızla devam ediyor. İç pazardan önce ihracata yönelmek istiyoruz. Devletin bizim gibi yatırımcılara kolaylık sağlaması gerekir. Bir çok bürokratik engellerle karşılaştık. İhracatla birlikte iç piyasadaki müşterilerimizin de artmasını bekliyoruz. Perlitin en büyük tüketicisi ABD"dir. Yılda 40 bin ton perlit, 500 bin ton perpan ve 300 bin ton da çatıper ihraç etmeyi hedefliyoruz.' Külahçı, PMC Madencilik A.şž ile birlikte yaptıkları ortak yatırımla,Nevşehir Acıgöl ve Kars Mescitli maden ocaklarını 2011 yılı ortalarında devreye almayı hedeflediklerini kaydetti.
AA