Rize'de 96 daireli 4 bina yan yattı!

Rize'de 96 daireli 4 bina yan yattı! Rize'de 96 daireli 4 bina yan yattı!

Rize'de yıllar önce inşa edilen ve dolgu olan zemindeki kayma meydana gelen toplam 96 daireli 4 bina yan yattı. Daire sahipleri, binaların kentsel dönüşüme tabi tutulmasını istiyor.

Rize'de yıllar önce inşa edilen ve dolgu olan zeminde kayma meydana gelen  toplam 96 daireli 4 binaki gün geçtikçe artan eğim korkutmaya başladı. Daire sahipleri, demir direklerle destekleyip, kendilerince önlem almaya çalıştıkları binaların kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını talep etti. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Engindere Mahallesi'nde deniz dolgusu alanına yaklaşık 30 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemini kaymaya başladı. 

Bazı ev sahipleri, yapıları demir direklerle güçlendirmeye çalışırken, bazı ev sahipleri ise evlerini boşaltmak zorunda kaldı. 24 daireli bina ile bitişiğinde bulunan bina arasında boşluk oluştu.

Tehlike oluşturan binalar için 'riskli yapı' raporu hazırlandı. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gündeme gelen binalarla ilgili henüz karar verilmedi. Riskli binalarda yaşayan vatandaşlar, binaların yıkılmadan önlem kapsamına alınmasını istedi.

Eğimli binada oturan daire sahibi Necla Birben, "Binalarda eğim var. Bu bir gerçek. Binalar yamuluyor, duvarlar çatlıyor. Balkonlara demir direkle destek verdiler. Artık bu binalar yıkılsın ve yeniden yapılsın. Yıllardır korku içerisinde yaşıyoruz" diye konuştu.

Canan Ferah ise "Yetkililer geldi, baktı ama bir şey yapılmadı. Yoldan TIR geçince bina sallanıyor. Odalarımızda duvarlar çatladı, ama sesimizi duyuramadık. Bina sütunlarında çatlaklar var. Artık bir önlem alınmalı" açıklamasında bulundu.

Mehmet Birben de "Binaların zeminini su basıyor. Zemin bitmiş. Binanın çevresinde beton kaplama ile bir güçlendirme yapıldı ve binalar böyle ayakta durmaya çalışıyor. Burada bir kentsel dönüşüm olmalı. Önlem alınmazsa 2-3 yıl sonra bu binalar çökebilir" dedi.