25 / 06 / 2022

Rönesans İnşaat Avrupa'nın en büyük 9'uncu müteahhitlik şirketi oldu!

Rönesans İnşaat Avrupa'nın en büyük 9'uncu müteahhitlik şirketi oldu!

Dünya genelinde çok sayıda konut projelerini üstlenen Rönesans İnşaat  ENR’ın ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri’ listesinde, dünyanın en büyük 28'inci, Avrupa'nın ise en büyük 9'uncu müteahhitlik şirketi olarak yer aldı.Türkiye inşaat sektörünün öncü kuruluşlarında Rönesans, yurt dışında gerçekleştirdiği projelerle, bu sene de kendi sektörünün küresel ligindeki güçlü konumda yer aldı. Rönesans İnşaat, 1917 yılından bu güne dek hayatını sürdüren uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record) tarafından, müteahhitlik firmalarının ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri yıllık gelirleri esas alarak yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde, 28’inci sırada yer aldı. Rönesans İnşaat, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük 9’uncu müteahhitlik şirketi olarak yer alırken Türk şirketleri arasındaki liderliğini de devam etti.

Rönesans İnşaat Avrupa nın en büyük 9 uncu müteahhitlik şirketi oldu!

Gelirinin yüzde 70’i yurt dışındaki projelerden

Türkiye’nin küresel anlamda en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Rönesans’ın 2020 yılı sonu uluslararası konsolide cirosu 3,6 milyar dolar oldu.Farklı coğrafyalarda toplam 28 ülkede faaliyet gösteren Rönesans İnşaat, gelirinin yüzde 70’ini yurt dışındaki projelerden kazanıyor. Global pazarda büyümesine devam eden Rönesans İnşaat, sağladığı istihdam ile beraber hem dünyaya hem Türkiye'ye değer katmaya devam ediyor.

Ana müteahhit ve yatırımcı

1993 senesinde Rusya St. Petersburg’da kurulan Rönesans Holding, bugün Türkiye, Rusya ve Hollanda başta olmak üzere, Orta Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada inşaat, gayrimenkul, sağlık ve enerji alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. Rönesans Holding, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santrallerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar ve karma yapılar inşa ediyor. 

Rönesans İnşaat Avrupa nın en büyük 9 uncu müteahhitlik şirketi oldu!

Dünyanın ilk’leri ve en’lerinde Rönesans imzası

‘İlk’ ve ‘en’ projelerde imzası olan Rönesans Holding, uluslararası konumdaki başarısını, dünyada yeni bir enerji hattı açılmasını sağlayan Yamal LNG üretim Tesisi, dünyanın en uzun demiryolu tüneli Gotthard Base, Avrupa’nın en yüksek binası Lakhta Center, dünyanın en büyük deprem izolatörlü binası İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Hollanda’nın en uzun kara tüneli Gaasperdammertunnel gibi geniş yelpazedeki projeleriyle devam ediyor. 

Küresel en iyi projelerin değerlendirildiği yarışmalardan ödüller

Rönesans İnşaat’ın St. Petersburg’da inşa ettiği Lakhta Center, 462 metre yüksekliğiyle, uluslararası standartlarda yüksek binalar konusunda en yetkin platform olan CTBUH Awards 2021’de, ‘Yüksek Katlı Binaların Cepheleri’ kategorisinde ‘En İyi Proje’ seçildi. Ayrıca ‘Avrupa'nın En İyi Yüksek Binası’, ‘Yüksek Binaların İnşası’ ve ‘400 Metreden Yüksek En İyi Bina’ ödüllerine layık görüldü.


Yılın gökdeleni ödülü Rönesans İnşaat'ın!