17 / 08 / 2022

Yılın gökdeleni ödülü Rönesans İnşaat'ın!

Yılın gökdeleni ödülü Rönesans İnşaat'ın!

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki Lakhta Center, Emporis Yılın Gökdeleni Ödülü’ne layık görüldü.Rönesans İnşaat tarafından hayata geçirilen Lakhta Center, Emporis Yılın Gökdeleni Ödülü’ne layık görüldü.

Rönesans Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın dört bir yanındaki en yüksek binaları ve nefes kesen mimari projeleri ödüllendiren “Emporis Gökdelen Ödülü” 20 yıllık tarihinde ilk kez Rusya'da yapılan bir projeye verildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Rusya'nın St. Petersburg kentindeki Lakhta Center, 462 metre yüksekliğiyle sadece Rusya’nın değil, Avrupa’nın da en yüksek binası unvanına sahip ayrıca dünyanın en yüksek binaları arasında 14’üncü sırada yer alıyor.

Dış yapısı neredeyse 90 derece dönen beş kanattan oluşan Lakhta Center’in bu olağandışı tasarımından oldukça etkilenen jüri, projede çevre dostu ve enerji tasarruflu teknolojiler kullanılmasının da birincilik ödülünde payı olduğunu bildiriliyor.

Dünyanın kuzeyinde yer alan en yüksek gökdelen olan Lakhta Center, alışılmadık soğuk havaya uygun olarak, ısı kaybını en aza indiren ve enerji tasarrufuna destek veren cepheleri ile de dikkati çekiyor.

Lakhta Center projesinde beton dökme işleminde kullanılan 19,624 metreküp beton dünyanın en hacimli kesintisiz beton dökme işlemi olarak Guinness Dünya Rekorları kitabı tarafından da tescillendi.

Toplam ağırlığı yaklaşık olarak 670 bin ton olan Lakhta Center’ın inşaatında kullanılan kazıkların çapı yaklaşık 2 metre boyunda. Bu alanda da Dünya Rekorunun sahibi olan projede, kazıkların inşa edildiği derinlik de tam 82 metre uzunluğunda.

Lakhta Center yüksek teknolojisiyle de dünyanın sayılı mimari projeleri arasında bulunuyor. Projenin gökdelen bölümünde toplam 34 yüksek hızlı asansör mevcut. Asansörlerin hızı saniyede 8 metreye kadar da ulaşabiliyor. Rönesans Lakhta Center, inşaat projesinin ekolojik verimliliği için “LEED for Core & Shell” Gold sertifikası aldı. Yeşil teknolojilerin sayesinde enerji tüketimi tahminleri de yüzde 40'a kadar azaltıldı. Uzmanlara göre, yeşil teknolojilerin kullanımının kendini 20 sene içerisinde amorti etmesi bekleniyor. 

Ayrıca, Lakhta Center projesinde kullanılan akıllı ön cephe tasarımı, yeni nesil yangın söndürme sistemi ve asılı kat stratejisi, bina genelinde güvenliği ve enerji verimliliğini artırırken, üst düzeyde bir ses yalıtımı da sağlıyor.

 

Rönesans’tan İzmirli depremzede çocuklar için Duygu Paylaşım Evi!