Rote Flora binasının kültür merkezi olarak kalmasına karar verdi!

Rote Flora binasının kültür merkezi olarak kalmasına karar verdi!Hamburg'ta yer alan Rote Flora binasının boşaltılması istenince patlak veren protestolar sonuç verdi. Hamburg Belediyesi, imar planında değişikliğe giderek binanın kültür merkezi olarak kalmasına karar verdi...


Hamburg'ta 1 ay süren direniş sonuç verdi HAMBURG'UN Altona Belediyesi'nin imar planında yaptığı bir değişiklikle protestoların patlak vermesine neden olan Rote Flora kültür merkezi olarak kullanılmaya devam edecek. 

Binanın sahibi Klausmartin Kretschmer'in aralık ayında binanın boşaltılacağı ve restorasyon çalışmalarına başlanacağını açıklamasının ardından çıkan olaylarda yüzlerce protestocu ve polis memuru yaralanmıştı. 

Hamburg'un bazı bölgelerinde "tehlikeli bölge" uygulamasına geçilmiş ve polisin sıkı kontroller yapması kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti. Daha önceden sinema, kafe, dans merkezi ve alışveriş yeri olarak kullanılmış olan 100 yıllık Rote Flora binası, 80'lerin sonunda boş bir yapıydı. Belediyenin yıkarak yerine büyük bir gösteri merkezi yapma kararı sonrası başını solcuların çektiği halk bu karara itiraz etmiş ve Kasım 1989'da binayı işgal etmişti.


Yurt Gazetesi