12 / 08 / 2022

Rusya - Ukrayna krizi Çimento sektörünü vurdu! Kriz kapıda!

Rusya - Ukrayna krizi Çimento sektörünü vurdu! Kriz kapıda!

Türkiye çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, “Rusya- Ukrayna krizinin çimento sektörünü nasıl etkilediğini açıkladı. İşte konu ile ilgili dikkat çeken detaylar...TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay son zamanlarda gündemden düşmeyen Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krize değindi. Savaş nedeniyle kömür tedarikinde yaşanan zorluklarla ilgili önemli açıklamalar yapan Bozay, “Rusya- Ukrayna krizi yüzünden fabrikalarımız sadece hızla artan fiyatların maliyet üzerindeki olumsuz etkisi dışında aynı zamanda kömür tedariğinde zorluk yaşıyor. Asıl tehlike sürecin uzaması hainde bu problemin sektörümüzde üretimi durma noktasına getirmek üzere olmasıdır. Ülkemizin 2021 yılında Rusya’dan yaklaşık 1,5 milyar dolar civarında kömür ithalatı söz konusu. Sektörümüz ise 2021 yılında yaklaşık 5 milyon ton kömür ithal etti. Bu girdinin büyük bir kısmı da çimento sektörünün bir numaralı kömür tedarikçisi olan Rusya’dan gerçekleşti.” diye konuştu.

Rusya - Ukrayna krizi Çimento sektörünü vurdu! Kriz kapıda!

Bozay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Çimento üretim maliyetlerinin %80’ini enerji oluşturmaktadır, kömürdeki her 10 dolarlık artış üretim maliyetlerimizi yaklaşık 1.5 dolar artırmakta, son 1 haftada kömür fiyatlarında 100 doların üzerinde bir artış gözlemledik, daha da endişe verici olanı endekslerdeki yükselişlerin direkt alım fiyatlarımıza yansıması oldu” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Rusya’dan kömür yüklemelerinin çok kısıtlı gerçekleştirildiğini hatta gerçekleştirilemediğini kaydeden Bozay, “Sektörün kömür stokları azaldığı için krizin daha uzun sürmesi durumunda ve alternatif enerji kaynaklarının ivedilike devreye alınmaması halinde üretim durma noktasına gelecek” şeklinde konuştu.

Rusya - Ukrayna krizi Çimento sektörünü vurdu! Kriz kapıda!

SEKTÖR ENERJİ KAYNAĞI KONUSUNDA İSTİSNALAR BEKLİYOR

Gündemden düşmeyen Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle yaşanan enerji arz güvenliği sorununun sektör üretimini durma noktasına getireceğini bildiren Bozay şunları kaydetti:  “Sektör olarak alternatif enerji kaynağına ihtiyacımız var. Bu gerekçeyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sanayi amaçlı ithal taşkömürü ve linyit için belirlenen sınırlamalardan kuru bazda kükürt oranının termik santrallere uygulandığı gibi yüzde 3’e yükseltilmesi alt ısıl değerin 4.800 kCal/kg’a çekilmesi ve yüzde 36 olan uçucu madde limitinin de yükseltilmesi başka kaynaklardan kömür tedarik edilmesine imkan yaratacaktır. Bu olağan dışı dönem bitene kadar sektörümüze istisna sağlanırsa kömür ithalatında Kolombiya, Endonezya ve Güney Afrika gibi ülkeler alternatif seçenekler arasında olacaktır.  Rusya’dan kömür ithalatında yaşanan sıkıntılara ilişkin bir diğer çözüm önerimiz de biyokütle içeren atıklardan türetilmiş yakıt ithalatıdır. Bu kapsamda 7000 kCal/kg granül lastik ve 4000 kCal/kg ve üzeri yüksek kalorili atıktan türetilmiş yakıt ithalatına izin verilmesi kalorifik açıdan özellikle önem arz etmektedir. Bu izin verildiği takdirde sadece nitelikli yakıt sınıfındaki atıkları ithal edebilecek, hem cari açığa fayda sağlanacak hem de yeşil dönüşüm süreci desteklenecektir. Bu istisnalar ve altenatif kanallar sayesinde fabrikalarımızın tedarikçi portföyünün geliştirilmesi desteklenirken üretimde yaşanacak aksaklıklardan asgari düzeyde etkilenmemiz mümkün olabilecektir.”

İnşaat sektöründe büyük fırtına! Demir fiyatları uçtu!