Rusya'ya çimento ihracatı

Rusya'ya çimento ihracatı

Bolu Çimento A.Ş Genel Müdürü Kemal Ümit Özel, Rusya'ya çimento ihraç etmeye başladıklarını söyledi.

 


Bolu Çimento A.Ş Genel Müdürü Kemal Ümit Özel, Türkiye'de çimento konusunda insanların hazır betonla birlikte bilinçlendiğini vurguladı.


Hazır beton gelince kalitenin ortaya çıktığına işaret eden Özel, "Yoksa harç makinaları ile yapılan binalarda kaliteye dikkat edilmiyordu. Biz, Amerika standartlarında sülfata dayalı çimento yapıyoruz. Fabrikamız Türkiye'nin bir çok iline çimento göndermekte. Bu ürün bizim yaptığımız özel bir ürün. Bu ürünü Türkiye'de bir kaç fabrika yapıyor. Cüruflu çimentonun pazarı çok. Özellikle Hollanda, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi yerlerde daha çok kullanılıyor. Bu ülkeler, deniz altında bu çimentodan kullanıyorlar. Bu ülkelere de çimento satmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.


2007 yılı satışlarının 2006 yılına göre biraz ağır gittiğini ifade eden Özel, 2006 yılına oranla bu yıl iç satışlarda bir azalma olduğunu belirtirken, şöyle dedi: "2007 yılının sekizinci ayından itibaren Rusya'ya ihracatımız başladı. İhracatımız ayda 25 bin tonlara kadar çıkmakta. İhracatımızın 2008 yılında da devam edecek gibi görünmekte. Fakat inşaat sektöründeki daralma iç satışlarda gelecek yıl içerisinde bu seviyelerde yada yüzde 2-3 gibi bir yükselme olabilir. Buna göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki yıl içerisinde 40 milyon dolarlık bir yatırımımız olacak. Bu yatırıma da başladık."


Ürün çeşitliliği, ürün kalitesi ve sistem süreç kalitesi için de mükemmellik modeli çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Özel, çalışmalarımızda finale kaldık. Bayramdan sonra saha ziyaretlerimiz olacak. Amacımız birinci olmak. Sonuçlar Kasım ayının 12-14 tarihleri arasında açıklanacak. Birinci olmayı hedefliyoruz" dedi.