02 / 07 / 2022

Sağlık Bakanlığı'nın yeni hastanelerinde 5 yıldız konforu!

Sağlık Bakanlığı'nın yeni hastanelerinde 5 yıldız konforu!

Sağlık reformunda sıra binaların yenilenmesine geldi. Sağlık Bakanlığı’nın yeni yaptırdığı hastaneler 5 yıldızlı otel konforuna sahip olacak. Hasta odalarına ikişer televizyon ve buzdolabı konacak.Sağlık Bakanlığı’nın inşaatı devam yeni hastanelerinin hasta odalarında ayrı iki küçük boy buzdolabı ve televizyon yer alacak.


Teknolojik gelişmelere paralel olarak birçok hastaneyi adeta 5 yıldızlı otel gibi inşa ettiren Sağlık Bakanlığı, “Sağlıkta Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılacak Sağlık Tesisleri İçin Proje Aşamasında Uyulması Gereken Hususları” güncelledi. Böylece hastaneler en modern sistemle hastaları tedavi edecek. Yeni inşa edilen hastanelerde acil servis girişinde acil giriş, bekleme, triaj, acil müdahale alanları birbiri ile irtibatlı şekilde planlanacak ve acil girişinde lobi tarzında bilgi alma-verme bankosu bulunan alan düzenlenecek. Acil servislerde hastanenin yatak kapasitesi ve acil servisin seviyesine göre hasta ve hasta yakınları için bekleme alanlarına projelerde yer verilecek.


Acil servis girişlerinde iç ve dış hava kontrolü sağlanması için hava perdesi sistemi uygulanacak. Tüm hemşire ve danışma çalışma masaları, resepsiyon bankoları ve kayıt-bilgi işlem bankolarının yükseklikleri, banko arkasındaki personelin hastayı görebileceği yükseklikte olacak. Hasta odasına uygun yerlere her hasta için ayrı ayrı olmak üzere mümkünse dolabın içinde 2 adet küçük boy buzdolabı ve hastaların yatağından seyredebileceği akrobat kollu ses yayını için uygun çözümlerin yapılacağı iki televizyon konulacak.


Hastaneler çevre dostu olacak


Ayrıca her iki hastanın arasına separe edecek, duvara monteli, saten görünümlü, bakanlık logolu, su ve leke tutmayan, yanmaz özellikli perde konulacak. Hastane projesine başlanacak olan ve teknik olarak mümkün olduğu kadarıyla devam eden inşaatlarda bu kriterler uygulanacak. Çevre dostu olan ve enerji tasarrufu sağlayan yapılara verilen LEED sertifikasını artık hastanelerin alması da zorunlu hale getirildi. Buna göre 200 yatak ve üzeri tüm hastanelerde inşaat aşaması sırasında yüklenici firma tarafından bu binalara LEED Sertifikası alınması zorunlu olacak. LEED sertifikasının alınmasında sürdürülebilir alan planlaması, suyun verimli kullanımı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı, malzeme ve kaynak kullanımı ve iç ortam kalitesi gibi kriterlerin sağlanması gerekiyor.


A. Fatih Erturan / STAR