26 / 05 / 2022

Sahil bölgelerinde konut fiyatları yükseliyor!

Sahil bölgelerinde konut fiyatları yükseliyor!

Tatil sezonunun bitmesine rağmen sahil bölgelerindeki ev fiyatları yükselmeye devam ediyor. Aydın, Muğla, Balıkesir gibi kentler ev fiyatlarında İstanbul'a fark attı.Koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren sahil bölgelerindeki konulara ilgi devam ediyor. Takvim'den Çığıl Ön Yener'in haberine göre; Aydın, Muğla, Balıkesir ve Antalya gibi iller konut fiyatı artışında megakent İstanbul'u solladı. Sezonun sona ermesine karşın fiyatlardaki yükselişin devam ettiği kaydedildi. Endeksacom'un açıkladığı verilere  göre; Eylül'de en fazla konut satışı yapılan 30 kent içinde yıllık değer yükseliş en fazla kentler Aydın, Muğla ve Balıkesir oldu. Aydın'da konut fiyatları son 1 senede yüzde 59 yükseliş kaydetti. 

Sahil bölgelerinde konut fiyatları yükseliyor!

Şehirde ortalama metrekare fiyatı 5 bin 156, ortalama konut fiyatı 666 bin 366 liraya çıktı. Son 1 senede değer artışı Muğla'da yüzde 55, Balıkesir'de yüzde 45 olurken, İstanbul'da bu oran yüzde 27 seviyesinde oldu. 

Sahil bölgelerinde konut fiyatları yükseliyor!

Sahil şehirlerinin ünlü turistik kentlerinde de fiyatlar yükseldi. En fazla artış da Muğla'nın ilçeleri Datça, Milas ve Bodrum'da oldu. Datça'da ortalama metrekare satış fiyatı Eylül'de 10 bin 908 liraya ulaştı. Bodrum'da yüzde 68.19 artarak 14 bin 693 liraya çıkan ortalama metrekare fiyatıyla üçüncü sıraya yerleşti. Tüm turistik kent ve ilçelerde Eylül'de Ağustos'a göre fiyatlar arttı. 

Hangi bölgelerde konut fiyatları dudak uçuklatıyor?