Sakarya Erenler kentsel dönüşüm projesine yeni yön!

Sakarya Erenler kentsel dönüşüm projesine yeni yön!Sakarya Erenler Kentsel Dönüşüm Projesi Rezerv Alanda yer alan hak sahipleri ile bir araya gelen Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç açıklama yaptı. Kılıç; “Kentsel Dönüşüm Projesi Rezerv Alanın yeni imar planıyla şuan ki rezerv alan statüsünden çıkarılmasına karar verdik" dedi.


Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç Kentsel Dönüşüm Rezerv alandaki hak sahipleri ile bir araya gelerek açıklama yaptı.

Sakarya Erenler kentsel dönüşüm projesine yeni yön! 


Belediye Başkan Yardımcısı Rahmi Şengül ve Kentsel Tasarım Müdürü Özkan Aydın’ın hazır olduğu toplantıda bilgilendirme yapan Başkan Fevzi Kılıç “ 7 yıldır Erenler’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi var. Göreve geldiğimiz 9 aydan bugüne kadar bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Kentsel Dönüşüm Projesi Riskli ve Rezerv alan olarak 2 alandan oluşmakta. Rezerv alanda projenin gerçekleşmesi için 3’te 2 oranında hak sahipleriyle anlaşma sağlanması gerekiyor. Bu da yaklaşık 180 dönümlük alanda 120 dönüme tekabül etmekte. Şimdiye kadar ise sadece 35 dönüm ile anlaşma sağlanabildi. Bu oran da rezerv alanda proje yapılması için yeterli bir oran değil. Bu sebepten dolayı, Rezerv alan içerisinde yer alan vatandaşlarımız, uzun süredir kendi alanlarında inşaat yapamadılar. Bu da doğal olarak Erenler’imiz için bir mağduriyet doğurdu. Şimdi yapmış olduğumuz ise bu mağduriyeti gidermek adına önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

Bizim Sakarya Gazetesi’nde yer alan habere göre; Çevre Bakanlığı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile çok fazla bir araya geldiklerini vurgulayan Başkan Fevzi Kılıç “Ayrıca projenin hayata geçirilebilmesi için yüksek mali desteğe ihtiyaç bulunmakta. Bu da Çevre Bakanlığından gerekli maddi ödeneğin alınmasını gerektiriyordu. Bu noktadaki imkansızlıklar bizi Rezerv Alan’da yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projesinin, vatandaşların kendileri ada/parsel bazında yapabilmelerine olanak sağlanacak şekilde devam ettirilmesine yöneltti.Gelinen aşamada Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda rezerv alandaki kentsel dönüşümün belediye eliyle yapılmasından ziyade, yeni imar planıyla, vatandaşların kendilerinin ada/parsel bazında devam etmeleri olanağını sunuyoruz. Vatandaşlarımızın hiçbir suretle mağdur olmaması için bu konuda çok hassas davranıyoruz.”dedi.

Sakarya’daki 4 bin bina kentsel dönüşüm bekliyor!

Sakarya Erenler kentsel dönüşümle değerlenecek!

Sakarya Erenler ada bazlı dönüşecek!