Sakarya Geyve ve Taraklı'ya 145 milyonluk yatırım!

Sakarya Geyve ve Taraklı'ya 145 milyonluk yatırım!

Sakarya'nın Taraklı ve Geyve ilçelerinde 33 mahalleyi daha sağlıklı su buluşturacak 145 milyonluk projenin kaynak töreni gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Taraklı ve Geyve’ye bağlı 33 mahalleyi daha sağlıklı ve bol içmesuyu ile buluşturacak projede hat kaynak töreni gerçekleştirildi. Taraklı Meydanı’nda gerçekleştirilen törene AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Taraklı Kaymakamı Cihat Koç, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Halil İbrahim Balcı, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, AK Parti ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.


İlçelerimizin geleceğini inşa ediyoruz

Programın açılış konuşmasında iki ilçenin içmesuyu geleceği için önemli bir garanti oluşturduklarını belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Bugün, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız çok büyük bir projenin kaynak töreni için sizlerle birlikteyiz. İstanbul’un manevi fatihi Akşemsettin’in gölgesinde, Yavuz’un ayak seslerinin işitildiği bir bölgede bulunuyoruz. Bu tarihi bölgemize, tarihi mahallelerimize gerçekten içilebilir, dünya standartların su ulaştırmanın heyecanı içerisindeyiz. Söz konusu su ise işin maddi tarafını kesinlikle düşünmüyoruz. Çok uzun vadeli ve kalıcı projeler geliştiriyoruz. Bu inşallah projemiz ile mahallelerimiz en az 100 yıl içmesuyun da sorun yaşamayacak. Projemizi iki etap halinde geliştirdik. 1. etapta Taraklı ve Geyve’mizin 33 mahallesini ele aldık. Söz konusu mahallelerimizde yaklaşık 6 bin nüfus yaşıyor, biz projemizi 10 bin nüfusun içmesuyu ihtiyacını karşılayacak şekilde planladık. SASKİ olarak hazırladığımız proje ile söz konusu 33 mahallemize dünya standartlarında temiz, sağlıklı ve bol içmesuyu ulaştıracağız” diye konuştu.


Güzel bir Taraklı bizi bekliyor

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ise, “Taraklı için çok önemli bir gün. Önemli bir projenin kaynak töreni için sizlerle bir araya geldik. Söz konusu proje Taraklı’mızın çok önemli bir problemine çare olacak. Özellikle ilçemizin merkezinde ilk önce SASKİ ile birlikte altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Büyükşehir Belediyemizle birlikte üst yapımızda kısa sürede inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah altyapısında problem olmayan ve üst yapısı tamamlanmış güzel bir Taraklı bizi bekliyor. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Zeki Toçoğlu’na, SASKİ Genel Müdürümüz Rüstem Keleş ve tüm ekibine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.


Büyük işler yapılıyor

Sakarya’nın dört bir yanında yapılan yatırımlara değinen Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Bu güzel yatırımları her gün izliyoruz. Kaynak törenini yaptığımız proje ile 45 milyonluk bir yatırım gerçekleştiriliyor. Ama görüyoruz ki bundan öncede ilçelerimiz için çok önemli çalışmalar yapılmış. Dahası da olacak inşallah. Adeta can çekiştiğimiz günlerden geliyoruz. Ama bugün hem Türkiye’de hem Sakarya’da hem de Taraklı ve Geyve’de büyük işler yapılıyor. Bu millet dahasını da hak ediyor. En büyük hayallerimizden biri Sakarya’yı savunma sanayiinin merkezi yapmaktı. Altay tankları Mayıs ayı içerisinde seri üretimine başlayacak. Tankı biz yapacağız, o kadar parayı dışarıya göndermeyeceğiz, o para bizim cebimizde, sizin cebinizde kalacak ve buraya yatırım olarak geri dönecek” ifadelerini kullandı.


Geleceğin Sakarya’sını inşa ediyoruz

Başkan Zeki Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak, yediden yetmişe her kesime, her alanda hizmet sunmaya devam ediyoruz. Önceliğimiz hemşehrilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek ve şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmektir. Uzun vadeli düşünüyor, adımlarımızı sağlam atıyoruz. Sakarya’nın temel altyapı sorunlarını kalıcı olarak çözmeye çalışıyoruz. Her şeyden çok suya yatırım yaptık. Gelecekle ilgili en büyük sorunlardan birisi su temini olacaktır. Bu bilinçle hareket ettik ve Sakarya’nın geleceğine yatırım yaptık. İnşallah, sadece bugün değil, geleceğin Sakarya’sında da onlarca yıl su sorunu olmayacak” şeklinde konuştu.


Tüm mahallelere kaliteli içmesuyu

“Büyükşehir olarak, Geyve ve Taraklı'ya 145 milyon değerinde yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Taraklı ve Geyve ilçelerimizin su sorunu kalıcı olarak çözmek için yatırımlarımız devam ediyor. Bu amaçla, 45 milyon lira değerinde yeni bir yatırım yapıyoruz. 33 mahallemize, yeterli ve kaliteli içme suyu ulaştırmak amacıyla bölgede yeni bir içmesuyu ağı kuruyoruz. Taraklı'da  12 Mahallemiz; Geyve'de 21 Mahallemiz için, toplamda 165 kilometre İçmesuyu Hattı ve 8 İçmesuyu Deposu inşa edeceğiz. Yüksekte yer alan kesimlere daha kaliteli içmesuyu ulaştıracağız. Mahallelerimizde dönem dönem yaşanan su sorunu, inşallah tarihe karışacak.”Sakarya Büyükşehir Belediyesi