24 / 05 / 2022

Samsun'daki Yalı Kafe Millet Kıraathanesi olacak!

Samsun'daki Yalı Kafe Millet Kıraathanesi olacak!

Samsun'da İller Bankasına ait olan fakat senelerdir ilçe belediyesi sosyal tesisleri olarak kullanılan Yalı Kafe, satışa çıkarıldı. Kısa bir süre sonra Yalı Kafe AKP'li Büyükşehir Belediyesi'ne Millet Kıraathanesi yapılmak üzere verildi.31 Mart seçimlerinden sonra Atakum Belediyesi AKP’den CHP’ye geçince jet bir karar alan Samsun İller Bankası; üzerinde 2 düğün salonu, çocuk oyun parkı olan 2 bin metrekarelik Yalı Kafe Restorant’ın yer aldığı araziyi satışa çıkardığını duyurdu. Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre, bankanın bu kararına için CHP’li Başkan Cemil Deveci, tepki verdi?

MİLLET KIRAATHANESİ OLACAK

CHP’li Başkan İller Bankası’yla görüşerek satıştan vazgeçirmeye çalışırken, devreye ise AKP’li Büyükşehir belediyesi girdi. Bankaya ait olan arazi önce Milli Emlak Müdürlüğüne sonra da parasız olarak AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne  verildi. 2019 Kasım'da yapılan belediye meclis toplantısında 2 bin metrekarelik alanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteklediği Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe olarak düzenlenmesine karar verildi.

Samsun daki Yalı Kafe Millet Kıraathanesi olacak!

HALK EYLEM YAPACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in teklifi ile belediye meclisinde alınan kararla Millet Kıraathanesi’ne çevrilen Yalı Kafe ile ilgili tepkiler de büyüdü. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Samsun Büyükşehir Belediye meclisinde alınan karardan sonra meclis toplantılarını boykot ederek katılmazken, ilçe halkı da ayağa kalktı. CHP, ilçe teşkilatı Pazar günü de bir eylem yaparak tepkileri dile getireceklerini söyledi.

 

“25 YIL SESLERİ ÇIKMADI BİZ KAZANINCA SATMAYA KALKTILAR”

 

Deveci, ilçe halkının sahilde kalan tek yeşil alana sahip çıkmalarını dile getirerek, “Yaklaşık 25 yıldır orası kullanılıyor. Üç belediye başkanı değişti, oranın kullanımıyla alakalı herhangi bir tasarruf akla gelmedi.31 Mart’tan sonra ben belediye başkanı oldum, yaklaşık 30 gün sonra orasıyla ilgili bir imar çalışması başlatıldığını duydum. Gidip yetkililerle görüştüm. Orasıyla ilgili ne yapmak istediklerini sordum. Bana, İller Bankası’nın sıkıntıları olduğunu, imar planına işleteceklerini ve satacaklarını söylediler. Ben de onlara ‘İmar planıyla oynamayın, aynı değerde emsal bir yer önereyim’ dedim. Yazılarını yazıp resmileştirdik. Bir noktaya kadar gelmişti iş. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın da dahil olmasıyla bugün onayladığınız sürece döndü durum” dedi.