08 / 08 / 2022

Şanlıurfa Döşeme Cami restorasyonu tam gaz! 

Şanlıurfa Döşeme Cami restorasyonu tam gaz! 

Şanlıurfa’da Döşeme Camisi’nde 2015’ten bu yana süren restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi. Caminin dış cephe restorasyonu bitti. Caminin çevre düzenlemesi de önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Şanlıurfa’da Balıklıgöl’ün yanında bulunan Döşeme Camisi 4 yılı aşkındır restorasyon çalışmalarından dolayı ibadete kapalı.2015 yılında temelindeki su sızıntısı nedeniyle camii ibadete kapatılmıştı. Turistlerin ilgi odağı olan cami 4 yıldır yenileme çalışmaları kapsamında ziyaretçilerine kapılarını kapatmıştı. 

Gazete İpekyol'da yer alan habere göre; Döşeme Camisi'nin restorasyon ve tadilat işlemini tamamlandı.Caminin en geç 10 gün içerisinde yeniden ibadete ve ziyarete açılması bekleniyor. Balıklıgöl sularının cami zeminine sızlamasını önlemek amacıyla başlayan restorasyonun bitişi için sürekli farklı tarihlerin verilmesi kamuoyunda tepkiyle karşılanıyordu. Balıklıgölü ziyarete gelen vatandaşlar caminin ibadet açılmasının artık yılan hikâyesine döndüğünü her seferinde işin bitirilme süresinin uzatıldığını söyleyip, yetkili kişilere tepkilerini gösteriyordu.

Döşeme Camisi’nin çevre düzenlemesi, kapı, pencerelerin değişimi, klima montajı ve elektrik tesisatı montajıyla en 10 gün içerisinde açılması planlanıyor.