Şanlıurfa Kızılkoyun'da 2. etap yıkım çalışmalarına başlandı!

Şanlıurfa Kızılkoyun'da 2. etap yıkım çalışmalarına başlandı!

Tarihi değerleri gün yüzüne çıkartmalara başlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Haleplibahçe havzasında bulunan Kızılkoyun mağaralarının 2. etap uygulaması çerçevesinde yıkım çalışmalarına start verdi.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün bir an önce hayata geçirmeyi istediği Şanlıurfa’nın tarihi dokusunun gün yüzüne çıkarılması konusunda çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, Kızılkoyun Mağaralarını gün yüzüne çıkarmak amacıyla bölgede 2. Etap yıkım çalışmaları için ilk kazma vuruldu. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; alanda incelemeler gerçekleştirerek yıkım çalışmalarına başlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Tarihimizi ortaya çıkaran önemli adımlardan birini daha atarak Şanlıurfa’yı güzelleştirmenin kıvancını yaşıyoruz’’ diye konuştu.

Şanlıurfa Kızılkoyun

Başkan Beyazgül, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ”Şanlıurfa, bu çalışmalarla bir başka güzel oluyor. Tarihi güzelliklerini tarihi dokusunu ortaya çıkarıyoruz. Yıkılan bu alanlar halkımıza açılacak. Hemen alt kısım Şanlıurfa’nın asma bahçelerin, güllerinin, çiçeklerinin olduğu gülistanlık bire dönüştürülecek. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Hamarat Eller Çarşısını yıkarak yeşil alana dönüştürdük. Kızılkoyun Nekropol’ünün önünü de açarak Şanlıurfa’ya gelen turistlerin bu tarihi güzellikten mahrum kalmamasını sağladık. Şanlıurfa çekici cazibesiyle, herkesi kendisine çekecektir. Şanlıurfa, Gastronomi, Müzik, Tarih, Kültür ve tüm bunları içine alan bir kültür otağı konumundadır. Biz Peygamberler şehrine hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Halkımızın bize verdiği destekle en güzel işlere imza atmaya devam edeceğiz.”

Şanlıurfa Kızılkoyun

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, “ Peygamberler şehri Şanlıurfa’mın taşı toprağı altın, neresini kazsanız bir tarihi eser çıkıyor, bugünde burada Kızılkoyun projesinin ikinci etabı için bir araya geldik. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Gerçekten burası belki de dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir yapı gün yüzüne çıkıyor. Şanlıurfa’ya turistler geldiği zaman emin olun gezmekle bitiremeyeceklerdir, Göbeklitepe’si ile Karahantepe’si ile Kızılkoyun’u ile ve mozaik müzemizle gezmekle bitirilmeyecek bir şehrimiz var” açıklamasında bulundu.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ''Tarihi değerlerimize önem veren bir belediye başkanı ile çalışmanın mutluluğunu yaşıyorum'' diye konuşarak Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür etti.

Başkan Kuş, ''Kızılkoyun nekropolleri bizim için çok önemli ve çok değerli tarih anlamda, geçmiş tarihlerde tarihi dokunun en önemli alanlardan biridir.  Geçmiş dönemlerde ucubelerin yapılmasına müsaade edilmişti.  Büyükşehir Belediye Başkanımız hep zihinlerde algı anlamında yıkan başkan deniliyor evet yıkan başkan ama yıkarken tarihi dokuyu ortaya çıkaran başkan, tarihi değerlerimize önem veren bir belediye başkanı ile çalışmanın mutluluğunu yaşıyorum.  Bugün de yıkılacak alanlar da aslında tarihi dokuyu ortaya çıkarılacak ve Şanlıurfa’mıza, Eyyübiye ilçemize ayrı bir renk kazandırılacak” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Kızılkoyun

Mahalle Muhtarı Hüseyin Korkmaz:” Biz Şanlıurfa Muhtarları olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül’e, Milletvekillerimize, ilçe belediye başkanlarımıza, yöneticilerimize ve AK Parti’nin gençlik kollarından kadın kollarına kadar Şanlıurfa adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıkım programına Başkan Beyazgül’ün yanı sıra AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Ak Parti Grup Başkan Vekili Faruk Bayuk, Muhtarlar, STK temsilcileri, Meclis üyeleri ve mahalle sakinleri katılım gösterdi. 

Şanlıurfa Kızılkoyun'da kamulaştırma tamam!