Saraçoğlu Mahallesi ve Çevresi Geleceğini Arıyor yarışması düzenleniyor!

Saraçoğlu Mahallesi ve Çevresi Geleceğini Arıyor yarışması düzenleniyor! Saraçoğlu Mahallesi ve Çevresi Geleceğini Arıyor yarışması düzenleniyor!

“Saraçoğlu Mahallesi ve Çevresi Geleceğini Arıyor Ulusal Fikir Yarışması” düzenlenecek.S araçoğlu Mahallesini odak alarak kültürel mirasın korunarak, yaşayarak ve yeniden işlevlendirilerek yaşatılması olacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Saraçoğlu Mahallesi’nin dönüşümü için Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında imzalanan protokol çerçevesinde "Saraçoğlu Mahallesi ve Çevresi Geleceğini Arıyor" adlı Ulusal Proje Fikir Yarışması düzenlenecek.


Proje fikir yarışmasının amacı; Saraçoğlu Mahallesini odak alarak kültürel mirasın korunarak, yaşayarak ve yeniden işlevlendirilerek yaşatılması olacak. Ayrıca Ankara’da mekânsal ve çevresel olarak özellikli olan yapı ve alanlara yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta oluşturulması amaçlanıyor.


Saraçoğlu Mahallesinin çekim merkezi olması hedefleniyor

Ankara kent merkezi ve çevresinin 24 saat yaşayan bir çekim merkezi olarak biçimlendirilmesi, yarışmaya açılacak olan alanlarının yeniden işlevlendirilerek değerlendirilmesi için kamuoyu oluşturulması, kentin tüm aktörlerinin Ankara’ya yönelik proje süreçlerine katılımlarının sağlanması, mekanların fiziksel dönüşümlerinin sosyal yaşama olan etkilerinin açığa çıkartılması ana kriter olarak belirlendi.


Yarışmaya katılmak için gerekli şartlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB Mimarlar Odası  Ankara  Şubesi ve Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenecek olan yarışmaya katılmak için bazı şartlar öngörülüyor. Üniversitelerin mimarlık, peyzaj, şehir planlama, kentsel tasarım bölümlerinden mezun olunması ve TMMOB’a bağlı meslek odalarına üye olunması gerekiyor.


Yarışmaya katılmak isteyen yarışmacılar, Saraçoğlu Mahallesi Ve Çevresi Geleceğini Arıyor Ulusal Fikir Yarışması şartnamesi ve eklerini http://saracoglugeleceginiariyor.org adresi üzerinden ücretsiz olarak temin edebilecek.


TOKİ Haber

pus