Sarıyer'in 60 yıllık tapu sorunu çözülüyor!

Sarıyer'in 60 yıllık tapu sorunu çözülüyor!

İBB tarafından gerçekleştirilen ‘Sarıyer Islah İmar Planları’ Çalıştayı’nda, ilçedeki tapu ve imar sorunları konuşuldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu çalıştaydan çıkacak sonuçların sadece Sarıyer’i değil, kentin tapu sorunu olan tüm bölgelerini ilgilendireceğine dikkat çekti...İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen ‘Sarıyer Islah İmar Planları’ Çalıştayı’nda, ilçedeki tapu ve imar sorunları tüm yönleriyle konuşuldu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu'nun da katıldım gösterdiği çalıştayda, mahalle muhtarları ve halk temsilcileri fikirlerini de beyan etti.

İBB, Boğaziçi Bölgesi'nde kalan Sarıyer Pınar, Cumhuriyet, Ferahevler, Çayırbaşı mahallelerinin de aralarında olduğu 15 mahalledeki mülkiyet ve tapu sorununu çözüme ulaştırmak için çalıştay düzenledi. İBB'nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, çalıştayda, geçtiğimiz ay ilçe belediye meclisinden geçen ve İBB gündemine de alınan Sarıyer Islah Planları konuşuldu. 

Sarıyer in 60 yıllık tapu sorunu çözülüyor!İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu’nun da katıldığı çalıştaya, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, Hukuk Müşaviri Eren Sözmez, Emlak Daire Başkanı İrşadi Akbaş ile ilgili bürokratlar da katıldı.

Sarıyer in 60 yıllık tapu sorunu çözülüyor!

TÜM İSTANBUL’U İLGİLENDİRECEK KADAR ÖNEMLİ BİR ÇALIŞTAY

Çalıştayın açılış konuşmalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile İBB Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman gerçekleştirdi. Kahraman yaptığı konuşmada, uzun yıllardır Sarıyer’i meşgul eden bu sorunu oldukça önemsediklerine dikkat çekerek, konuyu siyaset üstü bir yaklaşımla çözmeyi hedeflediklerini aktardı. Kahraman, Sarıyer Belediye Meclisinden geçen Islah İmar Planları’nın, İBB Meclisi gündemine girmesiyle önemli bir aşama kaydedildiğini de ifade etti. 

Sarıyer in 60 yıllık tapu sorunu çözülüyor!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise konuşmasında, başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere bu sorunu dert eden tüm bürokratlara teşekkürlerini iletti. Genç, Sarıyer’deki tapu ve imar sorunu konusunda uzun süredir izlenen bir süreç olduğunu hatırlatarak bu çalıştaydan çıkacak sonuçların sadece Sarıyer’i değil, kentin tapu sorunu olan tüm bölgelerini ilgilendireceğini belirtti. Genç, yıllardan beridir bekleyen tüm problemlerin ancak ortak katılım anlayışıyla çözülebileceğine vurgu yaptı.

ISLAH PLANLARI 4 ANA BAŞLIKTA TARTIŞILDI

Açılış konuşmalarından sonra, meclis üyeleri, il ve ilçe bürokratları, mahalle muhtarları ve vatandaş temsilcilerinin de aralarında olduğu katılımcılar, çözüm masalarında fikir, görüş ve önerilerini belirtti. Konular, Hukuki Süreç, Uygulama, Katılım Süreçleri ve Mekansal Planlama olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirildi. Günün sonunda, her masa sonuç önerisini paylaşarak plana katkıda bulundu.

SARIYER ISLAH İMAR PLANI

Sarıyer geri görünüm bölgesinde 22 mahallede bulunuyor. Bu mahallelerin 15’inde mülkiyet ve tapu sorunları yaşanıyor. Geçen ay Sarıyer Belediye Meclisi’nde, 12 mahalleyi kapsayan Islah İmar Planları'na onay veridli. 'Boğaziçi Alanı’nda ıslah imar planı yapılamayacağı' gerekçesiyle yıllardır çözümsüz brakılan Sarıyer’de bugün, İBB Hukuk Müşavirliğinin olumlu görüşü doğrultusunda ıslah planlarının adımı atıldı. 

Önümüzdeki aylarda İBB Meclisi’nde görüşelmesi beklenen Sarıyer Islah İmar Planları ile ilçedeki 60 yıllık mülkiyet probleminin çözümü için önemli bir adım atılmış olacak. Islah Planı ile ilk etapta bölgedeki tapu ve mülkiyet sorunlarının çözümü, sonrasında ise yapılacak 'Koruma Amaçlı İmar Planı" ile bölgenin imar sorununun ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Sarıyer'in yeni imar planları meclisten geçti!