Çukurova Balkon

Sayıştay, Fenerbahçe Orduevi'ndeki villaları denetleyecek, kaçaksa boşaltılacak!

Sayıştay, Fenerbahçe Orduevi'ndeki villaları denetleyecek, kaçaksa boşaltılacak! Sayıştay, Fenerbahçe Orduevi'ndeki villaları denetleyecek, kaçaksa boşaltılacak!

İlker Başbuğ döneminde, Fenerbahçe Orduevi içinde inşa edilen “kaçak villalar” Sayıştay tarafından denetlenecek... Vakit'in ortaya çıkardığı lüks konutların “yasadışı” olduğu tesbit edilirse, üst düzey komutanlardan “binaları boşaltmaları” istenecek


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Fenerbahçe Orduevi tesislerini denetlemeye hazırlanan Sayıştay, Vakit’in ortaya çıkardığı paşaların lüks konutlarına da el attı. ‘İnternet Andıcı’ soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un talimatı ile Fenerbahçe Orduevi içinde 32 trilyon 750 milyar liraya inşa edilen ruhsatsız 10 adet lüks konut Sayıştay denetçileri tarafından incelenecek. HAİT (Harekât Alarm İskân Tesisi) vasfıyla yapıldığının rapora dökülmesi halinde, binaya taşınan emekli generaller İlker Başbuğ, Hasan Iğsız, Atilla Işık, Tuncer Kılınç, Metin Ataç ve Aydoğan Babaoğlu’ndan konutları boşaltması istenecek.

SAYIŞTAY YASASI SONRASI HAREKETE GEÇİLDİ

Yeni Sayıştay Yasası’nın ardından Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirildiği belirtilmişti. Üst düzey Sayıştay yetkilileri ile bir araya gelen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, “Biz hazırız, istediğiniz yeri denetleyebilirsiniz” mesajını verdiği, bunun üzerine Sayıştay’ın Fenerbahçe Orduevi gitmek için hazırlık yaptığı belirtilmişti. Edinilen bilgilere göre Sayıştay’ın sadece orduevlerini denetlemekle yetinmeyeceği yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı yönünde haber yapılan askeri tesislerin de inceleneceği belirtildi. 3. Ordu Komutanlığı ödeneklerindeki yolsuzluklar ve hizmet tesisi adı altında inşa edilen milyon liralık konutların da denetleneceği ifade edildi.

PAŞALARA KAÇAK YAPILAN LÜKS KONUTLAR SAYIŞTAY LİSTESİNDE

Sayıştay’ın inceleme listesinde Fenerbahçe Orduevi içinde bulunan kaçak konutlar da bulunuyor. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un emri ile yapılan lüks konutların HAİT (Harekât Alarm İskân Tesisi) adı altında çıkarılan ödenekle yapıldığı belirtiliyor. Korumalı Konut olarak tabir edilen daireler, Harekât Alarm İskân Tesisi adı altında bodrum ve zeminden başka 5 normal kattan oluşan 10 daireli lüks bir apartmandan oluşuyor.

HAREKÂT ALARM TESİSİ OLARAK KULLANILMIYORSA BOŞALTILACAK

Harekât Alarm İskân Tesisi adı altında yapıldığının belgelenmesi ile binanın aslına uygun kullanılması için Genelkurmay’a yazı yazılacağı belirtildi. 10 daireli binada oturan başta İlker Başbuğ olmak üzere Hasan Iğsız, Atilla Işık, Tuncer Kılınç, Metin Ataç ve Aydoğan Babaoğlu’ndan konutları boşaltması isteneceği vurgulandı.

HER BİR DAİRENİN MALİYETİ 3 TRİLYON 275 MİLYAR

Yapının projeleri Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enf. Daire Başkanlığı tarafından 26 Şubat 2009 tarihinde yapılan sözleşme ile 32.750.000 TL (32 trilyon 750 milyar) karşılığında ARKAD Mim. Müh. Müş. Ltd. Şti.’ne yaptırıldı. Haziran 2009’da yapımına başlanan binanın yıl sonuna (1 Ocak 2010) kadar tamamlanması hedeflenmekteydi; ancak kaçak olmasına rağmen bina Ekim 2009’da yapının kabası ile iç sıvası bitirildi. Yasal izinler alınmadan yapılan her biri 3 trilyon 275 milyara mal olan daireler ruhsatsız olmasına rağmen elektrik, su ve doğalgaz bile bağlandı.

BİNANIN YERİ; İLKER PAŞA, İÇ DİZAYNI İSE EŞİ TARAFINDAN SEÇİLDİ

Vakit’te yayınlanan haberde binanın inşaa edileceği alanın bizzat Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından manzarası ve konumuna göre seçildiği iddia edilmişti. İlker Başbuğ’un eşinin 2 defa konutu gezdiği, bayan Başbuğ’un birinci gelişinde yerlerdeki ithal lüks karoları beğenmeyip kırdırarak yerine mermer yaptırdığı, ikinci gelişinde de tavanlardaki kartonpiyerleri de beğenmeyerek kırdırıp yeni kartonpiyer yaptırdığı iddia edilmişti.

LÜKS DAİRELERİN ÖZELLİKLERİ

Her biri 198 m2 olan (4+1+Ebeveyn Banyo+Soyunma Odası+Kiler) dairelerde; Salon (60 m2), Mutfak (18 m2), Yemek Odası (19 m2), Ebeveyn Yatak Odası (20 m2), Soyunma Odası (8 m2), Oturma Odası (18 m2), Yatak Odası (12 m2), Giriş Holü (20 m2), Kiler (3 m2), Ebeveyn Banyosu (5 m2), Banyo (6 m2), WC (3 m2), Balkon (10 m2). Giriş Holü, Banyo-WC ve Mutfak yer döşemelerinde porselen seramik, diğer Yatak Odaları ve Salonda iroka (ithal) parke, duvarlarda saten boya, kapı ve pencerelerde Limba (İthal) ağacından doğrama yapılacak şekilde standartların üstünde lüks ve ithal malzeme tercih edilmiş.

Yeni Akit