Seçim sonuçları emlak ve konut fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Seçim sonuçları emlak ve konut fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Seçim sonuçlarına bakılırsa İstanbul ve Türkiye genelinde emlak fiyatları yükselişini sürdürecek. Nereye kadar? Belirleyici olan siyasal istikrar... Siyasal istikrar devam ettiği sürece fiyatlar trendini koruyacak...Seçim sonuçları emlak ve konut fiyatlarına nasıl yansıyacak?Öncelikle şunu belirteyim: Bu bir siyasal yazı ve analiz değil. Emlak ve konut siyaseti sevmez. Ama emlak ve konut fiyatları sandığın sonuçlarından doğrudan etkilenir.2014 yerel seçimleri emlak ve konut fiyatlarına nasıl yansıyacak? Şimdi bunun analizini yapalım...


1) Yerel seçimlerde elde edilen sonuca bakarsak iktidar partisinin oy oranı, ana muhalefet ve üçüncü partinin oylarının toplamından fazla. Bir önceki yerel seçimlerle, 2009 yerel seçimleri ile karşılaştırırsak yüzde 15 fazla oy aldı. Dolayısı ile siyasal istikrar devam edecek. Siyasal istikrarın devamı orta ve uzun vadede emlak ve konut fiyatlarının yükseleceği yönünde yorumlanır.


2) Kısa vadede, genelde 1 yıldır özelde ise 17 Aralık'tan bu yana ötelenen iç piyasadaki talep alıma dönüşecek. Piyasalarda talep cephesi güçlenecek.


3) Konut kredisi faiz oranları son 3 aydır gereksiz yere sert bir şekilde yükselmişti. Seçim sonuçları siyasal istikrarın kalıcı olduğunu gösterdi. Dolayısıyla faizlerde gerileme olması kaçınılmaz. Faiz oranları orta ve kısa vadede düşer.


4)  Kurumsal yabancı yatırımcılar Gezi Olayları'ndan sonra Türkiye ve İstanbul yatırımlarını askıya almıştı.  Seçim sonuçlarını gördüklerinde yatırımları askıdan indirecekler. 


5) Bireysel yabancı yatırımcılar ise zaten hız kesmemişti. Türkiye'nin geleceğine olan inançları fazla. Seçim sonuçları özellikle, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyeti kökenli alımları güçlendirecek.


Sonuç: Türkiye'de konut fiyatları 12 yıldır yükselişte. Siyasal istikrar devam ettiği sürece yükseliş trendi korunacak. Alım yapacakların ayağını yorganına göre uzatması esastır. Her zaman ayağınızı yorganına göre uzatın. Türkiye emlak ve konut piyasasının nereye gideceğini anlamak için https://emlakkulisi.com/arama.php?kelime=emlakta+nostalji adresindeki yazıları okuyun.