1 Kasım seçim sonuçları emlak fiyatlarına nasıl yansıyacak?

1 Kasım seçim sonuçları emlak fiyatlarına nasıl yansıyacak? 1 Kasım seçim sonuçları emlak fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Sandık tercihini siyasal istikrardan yana kullandı. Seçim sonuçları emlak ve konut piyasasına nasıl yansıyacak? Tebernüş Kireçci sektöre yansımalarını yorumluyor...


Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Sandık tercihini siyasal istikrardan yana kullandı. Seçim sonuçları emlak ve konut piyasasına nasıl yansıyacak?


7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan emlak ve konuttaki yavaşlama bundan sonra nasıl seyredecek? Gelin hep beraber değerlendirelim.


1) Konut kredisi faiz oranları düşüş eğilimine girecek. 7 Haziran sonrasında özellikle yabancı ortaklı bankaların başlattığı fırsatçılıkla mevduat faizlerine oranla konut kredileri fazla yükselmişti. Bundan sonraki süreçte konut kredileri çok sert düşüş eğilimine girecek. 


2) Konut kredisi verme konusunda 7 Haziran'dan bu yana isteksiz olan bankalar bundan sonraki süreçte müşterinin peşinde koşmaya başlayacak.


3) Emlakta yeni bir yükseliş dalgası başlayacak. Gayrimenkul zaten tüm ihtimallerde Türkiye'de alternatifsiz yatırım enstrümanı. Bundan sonra daha fazla gelecek vaat edecek.


4) Arsa ve arazideki durgunluk yerini hareketliliğe bırakacak.


5) Ofise olan talep orta vadede artmaya başlayacak.


6) Hükümetin açıkladığı mega projelerin hayata geçirilmesi hızlanacak.


7) Başta Araplar olmak üzere yabancıların özelde İstanbul'da, genelde ise Türkiye'de konut satın alma talebi artarak devam edecek. 


8) Döviz ve faizden vazgeçen yatırımcı soluğu gayrimenkulde alacak. Son 1 yıldır azalan talep piyasaları kısa vadede hareketlendirecek. 


Bundan sonra ne yapmak gerekiyor?


1) Her zaman ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Emlak gelecek yıllarda çok kazandıracak diye riskli pozisyonlara girmeyin. Elden geldiğince kredi kullanmayın. Kredi kullanmak durumunda kalırsanız kullanabildiğiniz kadar az kullanın. Hayatta her şey finansal getiri değil. Kafa rahatlığı sağlık ve psikoloji açısından finansal getiriden daha önemlidir.


2) Nereden, ne alırsanız alın kira çarpanına dikkat edin. Ne kadar gelecek vaat ederse etsin kira çarpanını zorlayan lokasyonlardan ve sitelerden uzak durun. Yapacağınız alım matematiğe uygun olsun.


3) Arsa ve arazi alırken daha dikkatli olun. Gelişme akslarında emlakçılar alacak olduğunuzda bir tülü konuşuyorlar satacak olduğunuzda başka türlü... Nasıl olsa kazandıracak diye turistik fiyattan almanızın anlamı yok. Önemli olan alırken kazanmaktır.>> 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası ne demiştik?Tebernüş Kireçci / Emlak Kulisi>> 1 Kasım 2015 seçim sonucu: AK Parti tek başına iktidar!