Selahattin Varan: İzmir'deki kentsel dönüşüm hızlanmalı!

Selahattin Varan: İzmir'deki kentsel dönüşüm hızlanmalı!

Çevre ve Şehircilik izmir İl Müdürü Selahattin Varan, İzmir'de 1 milyon 400 bin birim konut ve işyerinin yıkılması gerektiğini söyleyerek, "Deprem yıkmadan biz yıkalım" dedi.Çevre ve Şehircilik izmir İl Müdürü Selahattin Varan, İzmir'de 1 milyon 400 bin birim konut ve işyerinin yıkılması gerektiğini söyleyerek, "Deprem yıkmadan biz yıkalım" dedi.


313 BİN BİNA YIKILMALI 


Çevre ve Şehircilik  İzmir  İl Müdürü Selahattin Varan, Türkiye İstatistik Kurumunun verileri ve 2012 yılında hazırlanan Sayıştay raporuna göre yaklaşık 313 bin binanın yani 1 milyon 400 bin birim konut ve iş yerinin yıkılması gerektiğini, bu rakamların İzmir'de yapı stokunun yüzde 65'ine denk geldiğini belirterek, "Deprem yıkmadan biz yıkalım" çağrısında bulundu.


1'İNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ 


Türkiye'de ise 6.5 milyon yapının yıkılması gerektiğinin altını çizen Varan, "Bu bir devlet politikası haline geldi. 2012 yılından bu yana İzmir'de bin 228 hektar alan riskli alan ilan edildi ve bu çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. İzmir'in tamamen ı'inei derece deprem bölgesinde olması nedeniyle bunun hızlandırılması gerekiyor" diye konuştu. 


İzmir'in yüzde 65'i yenilenmeli 33 Çevre ve Şehircilik il Müdürü Selahattin Varan, İzmir'deki binaların 313 bininin yıkılması gerektiğini açıklad Sev, ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan. İzmir'de 1 milyon bin birim konut ve işyerinin yıkılması gerektiğini söyledi. Varan, bu rakamın İzmir'de yapı stokunun yüzde 65"ine denk geldiğini belirterek. "Deprem yıkmadan biz yıkalım" çağrısında bulundu. 


"BİZ YIKALIM"


 Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri ve 2012 yılında hazırlanan Sayıştay raporuna göre yaklaşık 313 bin binanın yani 1 milyon 400 bin birim konut ve iş yerinin yıkılması gerektiğini, bu rakamların İzmir'de yapı stokunun yüzde 65'ine denk geldiğini belirterek. 

"Deprem yıkmadan biz yıkalım" çağrısında bulundu. 


"DÖNÜŞÜM HIZLAN MALI" 


Varan, şöyle konuştu: "Türkiye'de 6.5 milyon yapının yıkılması gerekiyor. Bu bir devlet politikası haline geldi. 2012 yılından bu yana İzmir'de bin 228 hektar alan riskli alan ilan edildi ve bu çalışmalar lıızlı bir şekilde devanı ediyor. İzmir'in tamamen 1 'inci tâ' derece deprem bölgesinde olması nedeniyle bunun hızlandırılması gerekiyor. Deprem yıkmadan biz yıkalım. 


Kentsel dönüşüm demek, enerji verimliliği demek, görüntü kirliliğinin ortadan kalkması, hava emisyonunun azalması demek. Çevresi, parkı olan, altyapısı olan ve aynı zamanda kirliliği olmayan demek. Kentsel dönüşüm sadece bir yapının yenilenmesi demek değil birçok alanı etkiliyor. Hedef, vatandaş memnuniyeti ve yerinde dönüşüm. Hiçbir vatandaşımızın aidiyet duygusunu kesintiye uğratmadan, olduğu yerde dönüştürmek. Bu konuda belediyelerle her türlü işbirliğine hazırız. İzmir'e hizmet edelim. Bunu uygularken belediyenin istek ve talepleri olduğu zaman bakanlık çalışmalarda yetki devri de yapıyor. Buca, Karabağlar, Narlıdere, Karşıyaka belediyelerinde bu devri vaptık." 


Ege'de bugün