Seyrantepe ihalesi 27 Ağustos'ta

Seyrantepe ihalesi 27 Ağustos'ta

Yapımı yılan hikayesine dönen Seyrantepe Stadyumu ihalesinin kesin tarihi kesinleşti. TOKİ ihaleyi 27 Ağustos'ta yapacak. 

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Vekili Erdoğan Bayraktar, daha önce rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilen Seyrantepe Spor Kompleksi projesinin, 27 Ağustos'ta yapılacağını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, katılımı artırmak amacıyla, bu kez tek bir uygulama projesi ile ihaleye çıkılacağını belirterek, "İhaleyi kısa sürede tamamlayıp, Eylül sonu gibi temel atılmasını hedefliyoruz" dedi.

Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksi için ilk ihale 19 Temmuz'da yapılırken, şartname alan 28 firmadan 8'i teklif vermişti. Firmaların teknik tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında, sunulan projelerde sorunlar yaşanması üzerine TOKİ, ihaleyi iptal etmişti.

Bayraktar, bu sefer, uygulama projesi ile ihaleye çıktıklarını belirterek, "Metraj, keşif, mahal listesi her şey var. Proje çok açık olduğu için, daha çok firmanın katılımı sağlanabilecek" dedi.

İhale kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640,43 metrekare alanda "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları" için en uygun teklifi veren firma, Seyrantepe'de spor kompleksini yapacak.

Proje kapsamında, 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak. Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'a verilmişti. Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stad yapımı için TOKİ'ye devredilmişti. Ali Sami Yen Stadı'nın yerine ise rezidans, ticaret ve kongre merkezi yapılması üzerinde duruluyor.

İptal edilen ihalede en yüksek satış gelirini 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık bildirirken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118,6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat ve Taahhüt A.Ş. önermişti.