Seyrantepe'de çıkabildiğimiz kadar yükseğe çıkacağız

Seyrantepe'de çıkabildiğimiz kadar yükseğe çıkacağızGeçen hafta, Seyrantepe'deki TOKİ'ye ait arazinin ihalesini kazanan Ağaoğlu, burada tek bir yüksek kule planladıklarını belirterek, "İstanbul'un en yüksek binası olacak İstanbul Saphire'in üzerine çıkabiliriz. Çıkabildiğimiz kadar çıkacağız" dedi.


Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, geçen hafta ihalesini kazandıkları Seyrantepe'deki araziye, rezidans, otel ve ofis katlarından oluşan, tek bir yüksek kule inşa etmeyi planladıklarını belirtti. Yılın ikinci yarısında inşaata başlayacaklarını ve 2 yıl içinde projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını vurgulayan Ağaoğlu, projenin henüz belli olmadığını belirtmekle birlikte, İstanbul'un en yüksek binası olması tasarlanan Saphire'den daha yüksek bir bina yapabileceklerini belirterek, "Çıkabildiğimiz kadar çıkacağız" dedi.

KRİZ FIRSAT OLABİLİR

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Ağaoğlu Şirketler Grubu ev sahipliğinde düzenlenen `Arama Konferansı' öncesinde gazetecilerle bir araya gelen Ağaoğlu, dünyadaki ekonomik çalkalanmaya dikkat çekerek, "Türkiye bunu fırsata çevirebilir. Bu ortamda yatırımcılar, fırsatların olduğu ülkelere doğru kayacaktır. Yatırımcıları çekersek, faizler yılın ikinci yarısında, biraz daha aşağıya gelir. Şu anda ekonomi gündem maddesi bile değil. Türkiye gibi kırılganlıkların çok olduğu ülkelerde ekonomi hiçbir zaman ihmal edilecek şey değil" dedi.

Arz fazlası yok

Ali Ağaoğlu, konutta arz fazlası bulunduğu görüşlerine kesinlikle katılmadığını belirterek, "Sorun arz fazlasında değil. İnsanların alım gücünün yukarı taşınması lazım" dedi. Ağaoğlu, İstanbul'daki metrekare fiyatları konusunda ise "İstanbul'daki fiyatların nerelere gideceğini 3-4 sene içinde göreceğiz. Şu anda Avrupa'daki ya da İstanbul'a eşdeğer dünya kentlerindeki fiyatlarla karşılaştırıldığında İstanbul'daki fiyatların hâlâ tabanda olduğunu düşünüyorum" dedi.

Vergide `1 metrekare fark'

Arama Konferansı'nda konuşan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Mehmet Koç, 492 mükellefe hizmet verdiklerini ve 2007 yılında 27,9 milyar YTL vergi topladıklarını belirterek, bu rakamın toplanan tüm vergilerin yüzde 18.2'sini oluşturduğunu söyledi. İstanbul'da toplanan vergi miktarının 65,8 milyar YTL olduğunu bildiren Koç, bunun yüzde 42,4'ünün BMVD tarafından tahsil edildiğini kaydetti. Konferansta, binaların net ve brüt alan tespitinin neye göre yapılacağı, 150 metre kareye kadar yüzde 1 olan vergi oranının 151 metre karede yüzde 18'e çıkmasına nasıl çare bulunabileceği, inşaat bitim tarihinin neye göre tespit edileceği, belediyelerde yaşanan gecikmelerin yarattığı mağduriyetlerin nasıl giderileceği ele alındı.

Randevu için TEV'e 20 bin dolar istedi

Yabancıların sürekli işbirliği için kapılarını çaldığını belirten Ali Ağaoğlu, geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük bankalarından biri olan UBS'in eski Amerikan Senatörü olan, yönetim kurulu başkan yardımcısının randevu talep ettiğini belirtti. Ağaoğlu şöyle devam etti: "Ben de yemek yiyebileceğimizi ancak, öncesinde Türk Eğitim Vakfı'na 20 bin dolar bağış yapmaları gerektiğini söyledim. Böyle bir prosedürleri olmadığını belirterek, teklifi reddettiler. Biz finansman ihtiyacı olan bir grup değiliz, bu anlamda yabancılara ihtiyacımız yok."


(Akşam)