Seyrantepe'de mutlu son!

Seyrantepe'de mutlu son!

Ali Sami Yen Stadyumu'nun yerine Seyrantepe'de yapılacak dev spor kompleksinin yapımını üstlenen Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat ortak girişim grubu ile TOKİ arasında sözleşme imzalandı.


 Ali Sami Yen Stadyumu'nun yerine Galatasaray'ın kullanımına sunulmak üzere Seyrantepe'de yapılacak dev spor kompleksinin yapım ihalesini kazanan Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat ortak girişim grubu ile  TOKİ  arasında, projeye ilişkin sözleşme imzalandı.

Sözleşmenin imza törenine TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Eren Talu ve Alke firmalarının yöneticileri katıldı.

İmzalanan sözleşmeye göre, Eren Talu-Alke ortak girişim grubu, Seyrantepe'de 52 bin kişilik üzeri kapanabilir stadın yapımını gerçekleştirerek. Eren Talu-Alke, Ali Sami Yen Stadı yerine yapacağı yaşam merkezi karşılığında, TOKİ'ye gelir payı verecek. Stadyum inşaatı 720 günde tamamlanacak ve daha sonra Ali Sami Yen'in yerine yapılacak inşaat başlayacak.

Alke İnşaat Genel Müdürü Serdar Kemaloğlu yaptığı açıklamada, Seyrantepe'ye yapacakları stadın daha küçük bir benzerini Kazakistan'ın başkenti Astana'da tamamlamak üzere olduklarını, Ali Sami Yen Stadı yerine de Eren Talu'nun çizeceği proje ile Türkiye'nin en yüksek binasını yapacaklarını söyledi. Kemaloğlu, "Eren Talu ile daha önce birlikte yaptığımız Antalya'daki Hillside Su Oteli dünyanın en iyi dizayn oteli seçilmiş ve çok ilgi toplamıştı. Bu projemiz de benzerlerinden çok farklı ve şehir insanının ihtiyaçlarını karşılayacak bir yaşam projesi olacak" dedi.

-İHALE SÜRECİ


Ali Sami Yen Stadyumunun bulunduğu alan üzerinde “Kentsel sosyal alt yapı alanları”nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulmasına yönelik ihalenin ilk turu 27 Ağustos'ta yapılmış, 31 Ağustos'ta yapılan ikinci oturumda ve teklif sahipleriyle yapılan pazarlıklar sonucunda Eren Talu ve Alke ortak girişim grubu İdare'ye ödenecek tutar için 334 milyon 567 bin 890 YTL, toplam gelir tutarı olarak da 777 milyon 777 bin 777 YTL ile en yüksek teklifi vermişti.

TOKİ Yönetim Kurulu 24 Eylül'de toplanarak, projenin; yapılan görüşmelerde mevcut satış gelirinde artış olması durumunda bundan TOKİ'ye ilave yüzde 7 pay verilmesini de kabul eden Eren Talu-Alke ortak girişim grubuna verilmesini onaylamıştı.

-52 BİN KİŞİ KAPASİTELİ STADYUM-


Proje kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde dev spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'a verilmişti. Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stad yapımı için TOKİ'ye devredilmişti. Ali Sami Yen Stadının yerine ise rezidans, ticaret ve kongre merkezi yapılması üzerinde duruluyor.

Projenin 720 günde bitirilmesi öngörülüyor. Eren Talu Mimarlık yetkilileri bu süreyi daha öne çekmeye çalışacaklarını bildirdiler. (ANKA)