06 / 10 / 2022

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı nasıl uygulanacak?

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı nasıl uygulanacak?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince tek meskeni bulunan mükellefler, vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Vergi muafiyeti için bazı koşullar aranıyor. Peki sıfır oranlı emlak vergisi avantajı nasıl uygulanacak?Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı nasıl uygulanacak?

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödeniyor. Vergi hesaplanırken; hesaplamada kullanılacak oranlar taşınmazın türüne ve bağlı olduğu belediyeye göre farklılık gösteriyor.


Bilindiği üzere büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor. Vergi, iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken; ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.


Peki emlak vergisinde sıfır oranlı emlak vergisi nedir? Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı nasıl uygulanacak?


1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince tek meskeni bulunan mükellefler, vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Vergi muafiyeti için bazı koşullar aranıyor.


Koşulları yerine getiren tek mesken sahipleri, belediyeye bildirimde bulunarak vergiden muaf olabiliyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi uygulaması

Vergi muafiyeti için 200 metrekareyi geçmemek kaydıyla tek meskene sahip olma koşulu bulunuyor. Bu koşulu yerine getiren;


- Bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Ev hanımları

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.Tapuda işyeri olarak kayıtlı evin Emlak vergisi nasıl ödenir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


Geri Dön