15 / 08 / 2022

Şile’de deniz kıyısındaki arazinin imarı 'turizm konut' olarak değiştirildi!

Şile’de deniz kıyısındaki arazinin imarı 'turizm konut' olarak değiştirildi!

Şile Belediyesi’ne ait deniz kıyısındaki ağaçlarla kaplı yaklaşık 35 bin metrekarelik arazinin "turistik tesis" olan imarı, yatırımcı için uygun hale getirilerek “turizm konut” yapıldı.Şile Belediyesi mülkiyetinde yer alan denize 150 metre mesafede konumlanan kısmen ağaçlarla kaplı arazinin imarı, İBB Meclisi'nde AKP-MHP grubunun oyları ile “turizm konut” olarak değiştirildi.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; arazinin “turistik tesis” olan imar fonksiyonunun,  “turizm konut” olarak değiştirilmesi teklifini CHP-İYİ Parti onaylamadı.

Konuya ilişkin konuşan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, plan değişikliği gerekçesinin raporda “Parsel 3.5 hektar alana sahip olup turizm tesisleri fonksiyonuna göre gerçekleştirilecek turizm faaliyetinin maliyeti yüksek olacağı için tek bir yatırımcıya uygun değil. Deniz kıyısına 150 metre mesafede, manzara noktasına sahip, ekonomik getirisi yüksek olan parsel 2013 yılından beri kullanılamayarak atıl vaziyette kaldı” olarak belirtildiğini kaydetti. 

Balyalı “Ne anlıyoruz buradan? Şile Belediyesi mülkiyetinde bulunan bu parseli plan değişikliği yaparak satacak. Sonuç itibariyle aylardır İBB'nin satışlarına karşı çıkan, mallarını mülklerini park ilan eden, benzer bir konuda CHP'li belediyelerin taleplerini yerine getirmeyen AK Parti buna ‘evet' diyor. Burası yıllar içinde adım adım satışa hazır hale getirilmiş” şeklinde konuştu.

“30 YIL SATILAMAZ” NOTU EKLENSİN

CHP'li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı da “Anladığımız kadarı ile Şile Belediyesi işletecek, kamuda kalacak” diyerek plan notlarına “30 yıl satılamaz, alt kiracıya devredilemez” notu eklenmesi tavsiyesinde bulundu. 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Yüksel Akyol da “Şile Belediyesi, işletecek-kullanacak demedim. Oradaki meclisin iradesi karar verir. Tek başına Şile Belediyesi'nin inşa etme şansı yok. Bu boyutta yatırımcı da bulamıyor. Kaynak üretilebilmesi için düzenleme yapılıyor” diye konuştu.

Metris Kışlası’nın imar planları değiştirildi!