03 / 10 / 2022

Simit&Smith ABD'de bu yıl iki mağaza açacak!

Simit&Smith ABD'de bu yıl iki mağaza açacak!

ABD'nin ilk simit zinciri Simit&Smith, hızlı bir büyüme sürecine girdi. İlk kez bayilik sistemi denenerek yıl sonuna kadar iki mağaza açılacak.ABD'nin ilk simit zinciri Simit&Smith, hızlı bir büyüme sürecine girdi. İlk kez bayilik sistemi denenerek yıl sonuna kadar iki mağaza açılacak.


Koç Holding Onursal başkanı Rahmi Koç'un finans desteğiyle Türkiye'nin geleneksel lezzeti simidi ABD'ye taşıyan Simit & Smith'te bu yılla birlikte önemli bi karar uygulamaya sokuldu. Ekonomist'in haberine göre kuruluşundan itibaren Rahmi Koç'un kişisel desteğini alan Simit & Smith'te artık Koç Holding de devreye girdi. Şirket 3 ayda bir periyodik olarak, faaliyetlerinden bilançosuna ve insan kaynakları uygulamalarına kadar çeşitli konularda Koç Holding tarafından denetime tabii tutuluyor.


Bu uygulamaya geçilmesinin elbette bir nedeni var. Koç Ailesi'nin fertleri bireysel yatırımlara imza atma hakkına sahip. Holdingten bağımsız olarak bireysel yatırımlara kendileri karar verebiliyor, finansmanını kendi bütçelerinden karşılıyabiliyorlar. Ancak bağımsız hareket noktasında istisnai bir durum var. Bireysel bir yatırımın yıllık cirosu 3 milyon doları geçtiğinde Koç Holding devreye giriyor. Holding, söz konusu bgireysel yatırımın daha sağlıklı faaliyet yürütmesi için oluşumu denetimine alıyor. Böylece Koç markasının zarar görmesini engellemek amaçlanıyor.


BAYİLİKLE BÜYÜYECEK

Simit & Smith, geçen yıl 4 milyon dolar ciro açıkladı. Bu rakamla birlikte son genel kurulunda Koç Holding denetimine tabi olması kararı alındı. Artık her üç ayda bir holding yönetimi tarafından, bilançosundan insan kaynakları yönetimine kadar titiz bir denetim sürecinden geçiriliyor. Edindiğimiz bilgiye göre simit & smith yönetimi bu durumdan şikayetçi değil. Aksine Koç'tan aldıkları güvenle işlerine daha sıkı sarılmış durumdalar.Şirketin gündeminde hızlı büyüme planı var.


Yeni büyüme hamlesinde bayilik sistemi kritik bir rol oynayacak. Yıl sonuna kadar açılacak olan New Jersey Paterson ve Washington DC George Town yatırımları bayilik sistemiyle devreye sokulacak. Şirket kurmayları, bir noktanın altını özellikle çiziyor. Yeni sistem, franchise sisteminin önemini müeyyideleri  bulunuyor. Bayilik sistemi ile daha yumuşak. Faaliyet esası, ürünün bayiye satışına dayanıyor.   

   

Simit & smith, 2016'da Kanada'nın Toronto şehrinde şube açacak. Dallas, Teksas, Boston, Los Angeles  ve Miami  de programa alınmış. Şirket önemli bir yatırımı daha faliyete geçirmek üzere. NJ'de Türk tipi ekmek fabrikası, asgari 2 milyon dolarlık yatırım ile kasımda faaliyete geçirecek. 55 olan çalışan sayısı fabrika ile 100'e çıkacak. Günde 44 bin adet ürün imal edilecek           


Haberrtürk
Geri Dön