Çukurova Balkon

Şırnak'ta terör mağdurlarının evleri yıl sonunda teslim edilecek!

Şırnak'ta terör mağdurlarının evleri yıl sonunda teslim edilecek! Şırnak'ta terör mağdurlarının evleri yıl sonunda teslim edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Gerek Şırnak il merkezinde gerekse Cizre'de, Silopi'de, İdil'de 11 bine yakın inşaata çok önceden başladık. Bir kısmını bitirdik. Teslim ettiklerimiz var ama en geç bu senenin sonuna doğru herkes yıkılan evinin kavuşacak" dedi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmezhaseki, yapılan inşa ve ihya çalışmalarını yerinde görmek üzere Şırnak'a geldi. 

Vali Mehmet Aktaş'ı makamında ziyaret eden Bakan Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, terör örgütlerinin bölgede yaptığı çukur eylemlerini ve kentlere verdiği zararları anlattı.

Vatandaşın bu terör örgütlerine karşı devletin yanında yer aldığını belirten Özhaseki, Şırnak genelinde İdil, Cizre, Silopi ilçeleri dahil  50 bin bağımsız birimin hasarlı olduğunu söyledi.

Bu konutların 11 binin oturulamayacak durumda olduğunu söyleyen Özhaseki, "Çok dirayetli ve hızlı davranarak burada olaya önce el koyup, hakim olup sonra projelerimizi yine çok hızlı yaparak, müthiş bir refleksle zararları giderme, yaraları sarma ve olan biten ne kadar hasar varsa bütün bunları yok etme adına gece gündüz adeta bir seferberlik ilan ettik." dedi.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın desteklerinin kendileri için itici güç olduğunu söyleyen Özhaseki, Şırnak halkına hizmet etmenin hazzını yaşadığını belirtti.

Şırnak'taki işlerin henüz bitmediğini ancak yaraların sarıldığını ve vatandaşın devletin yanında olduğunu hissettiğini söyleyen Özhaseki, "Gerek Şırnak il merkezinde gerekse Cizre'de, Silopi'de, İdil'de 11 bine yakın inşaata çok önceden başladık. Bir kısmını bitirdik. Teslim ettiklerimiz var ama en geç bu senenin sonuna doğru herkes yıkılan evinin yerine, meccanen, karşılık almadan, kaç metrekareyse yıkılan evi, bu evi teslim edebilecek duruma geldik." diye konuştu. 

Bakan Özhaseki, Şırnak'taki terminal, belediye, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tapu Kadastro Müdürlüğünün yerleri konusunda da bir kez daha gerek masa üzerinde gerekse yerine gidip karar vereceklerini söyleyerek, bu binaların inşaatlarına da çok kısa sürede başlayacaklarını dile getirdi. Mehmet Özhaseki, "Ümit ediyorum ki 1-1,5 ayın içerisinde her iş bitmiş olur ve temelleri atılmış olur. Yeniden Şırnak asli hüviyetine döner, kadim bir şehir olmanın keyfini yeniden yaşar. Sene sonu geldiğinde her taraf çok güzel bir şekilde ortaya çıkmış olur." dedi.

Alt ve üst yapılarıyla yepyeni mahallelerin ortaya çıktığını söyleyen Özhaseki, şu şekilde konuştu:

"Sadece su hattı, Şırnak genelinde 616 kilometrekare. Dile kolay, buradan İstanbul'a gider neredeyse. Bunlar yenilenmiş oluyor. Bir taraftan da imarlı mahalleler başlamış oluyor. İnşallah bunlar bitince Şırnak'ın diğer kesimlerindeki evlerimizde yavaş yavaş kentsel dönüşüme alıp, yenileyeceğiz. Program içerisinde etap etap devam edecek. Böylelikle yepyeni, sıfır bir şehir ortaya çıkacak. Türkiye'de hiçbir şehre nasip olmayan bir güzelliği Şırnak'ta yaşamış olacağız. Bir kez daha yapılan hizmetlerin Şırnak için hayırlı olmasını diliyorum." 

- "Şehrimiz şantiye alanı gibi"

Vali Aktaş da Şırnak'ın çok önemli bir süreçten geçtiğini söyleyere, "Terör örgütünün uzun yıllar bütün dengelerini alt üst ettiği, tabiri caizse kimyasını bozduğu, son olarak çukur terörüyle de yakıp yıktığı şehrimizin yeniden imarı, inşası için devletimizin başlattığı büyük bir seferberlik var. Bu kapsamda hem alt hem üst yapıda büyük bir faaliyet içerisindeyiz. Şehrimiz şantiye alanı gibi." dedi.

Bütün bu hizmetlerin kente kazandırılması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakan Mehmet Özhaseki şahsında hükümete Şırnak halkı adına teşekkürlerini sundu.

Bakan Özhaseki, Valilik ziyareti öncesinde terminal yapılacak inşaat alanında da incelemelerde bulundu.