25 / 05 / 2022

Site hizmet denetim turu nedir?

Site hizmet denetim turu nedir?

Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez Emlakkulisi.com okurları için " sitelerde saha denetim turları " konusunu kaleme aldı. İşte, Nihat Dönmez'in yazısı....Site yönetimi, bir anlamda ortak yer ve şeylerin güvenlik,temizlik ve bakım hizmetlerinin  sürdürülebilir verimlilikte sağlanmasından  ibarettir. Tüm bu hizmetlerin yerine getirilme usulünün ezberden çıkması, verimlilik adına önemlidir. Bunu sağlamanın yolu ise Site Hizmet Denetim Turlarıdır.


Site turu, site ortak alanlarında iş işleyiş ve akışı ile hizmet kalitesinin yerinde denetimi ve sonrasında değerlendirme yapılarak saha operasyonuna katma değer sağlama çabasıdır.


Yönetim Kurulu Turu: Yönetim kurulu üyeleri, toplu veya nöbetleşe olarak asgari haftada bi,r site müdürü ile birlikte tüm sitenin ortak alan turunu gündem-güzergahlı veya serbest-güzergahlı olarak kameralı-notlu olarak yapmalıdır. Bu turların asgari ayda birine  başta denetim kurulu üyeleri olmak üzere sakin-maliklerden katılım sağlanmalıdır.


Site Müdürü Turu: Site müdürü, bir şef ile veya yalnız olarak  asgari günde iki defa, yönetim kurulu turlarında alınan notlar başta olmak üzere gündemli-güzergahlı veya tecrübe-güzergahında site turu yapmalı ve tur notlarını operasyona yansıtmalıdır.


Hizmet Şefi Turu: Bu tip tur, operasyonun denetiminden ziyade açıkça, iş işleyişi ve akışındaki süreçlerini düzenlemekten  ve site müdürü turunda alınan notların sürece dahil edilmesinden ibaret olarak sahanın detaylı olarak hizmetlere ilişkin konular başta olmak üzere kontrolüdür.


Hizmet Personel Turu: Personel, organizasyonundaki tanımlı görevini yapar ve şeflerince denetlenir. Çalışma el kitaplarında, her personele günlük 15-20 dakikalık mesai sonuna yakın bir zamanlı, tanımlı bir alanın kontrolü verilerek, pasif güvenlik,bakım ihbar ve kontrol sitemi oluşturulur.


Yukarıdaki turlar, ek bir enerji, personel, malzeme gerektirmeden, enerji-emek-malzeme giderlerinin verimli olarak kullanılmasını sağlayan yönetim becerileridir. Yoksa site yönetimi;  ezber olarak iş tanımları üzerinden personel istihdamı, malzeme satın alması, enerji harcanması değildir. 


http://www.konutsitesiyonetimi.com/SITEYONETIMLERIDANISMANICV.pdf 


Nihat DÖNMEZ Site Yönetimleri Danışmanı

Makine Mühendisi-Emlak Müşaviri- Üniversite Eğitmeni 


Geçici site yönetimlerinde danışmanlık nasıl olmalı?