06 / 07 / 2022

Sivas Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi hizmete açıldı!

Sivas Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi hizmete açıldı!

Sivas'ta ay ve yıldız mimarisine sahip Türkiye'de ilk olacak ve yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi, gerçekleşen törenle hizmete ibadete açıldı.Sivas'ta inşa edilen 2017'de başlanan, ay- yıldız mimarisine sahip ve yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Hürriyet'te yer alan habere göre; törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve protokol üyeleri katılım gösterdi. Tören sonrasında camide cuma namazı kılındı. Açılışı yapılan camide, yıldız şeklinde olan kapalı alanında 3 bin 500 kişi, hilal şeklindeki avlusunda ise 4 bin 900 kişi namaz kılabilecek. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplam 8 bin 400 kişi, aynı anda ibadetini yapabilecek.

VALİ AYHAN: AY YILDIZ CAMİSİ DE AKLA GELECEK

Açılışta önemli açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, "Sivas’ımızda güzel bir cami, güzel bir mescidin açılışını yapıyoruz. Tabi bunun birçok anlamı da var. Bir şehirde nasıl 'İstanbul' deyince Ayasofya akla geliyor, 'Ankara' deyince Kocatepe, 'Bursa' deyince Ulu Cami geliyorsa Sivas’ımızın da bundan sonra Ay Yıldız Camisi akla gelecek. Bu işe emek veren, destek veren, omuz veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Ezan sesimizi, ezanlarımızı dindirtmesin, bayrağımızı indirtmesin, vatanımızı böldürtmesin" diye konuştu. 

BAŞKAN BİLGİN: GELECEK NESİLLERE MİRAS

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise "Bu eserin temelinden bu zamana kadar gelmesinde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Ecdadımız gittikleri ve fethettikleri yerlere İslam’ın mührünü cami ve mescitlerle vurmuştur. Camilerimizin minareleri tevhidin sembolü, ezanları şehadetin temeli, mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatin sesidir. Sivas’ımızda işlevselliği ve mimarisiyle göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Ay Yıldız Camisi'nin açılışı bizleri mutlu etmektedir. Bu cami gelecek nesillerimize miras bırakabileceğimiz nadide bir eser olacaktır" dedi.